Ocena brak

Wrzosiec czerwony

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Urządzenie nawet najmniejszego wrzosowiska zapewni trwały efekt kolorystyczny naszemu ogródkowi. Wrzosiec czerwony to niska, zwarta roślina, która gęsto ściele się po ziemi i nie pozwala na wzrost chwastów. Poza okazjonalnym przycinaniem, nie wymaga też pielęgnacji. Wrzosiec występuje w niezliczonej ilości odmian, najczęściej są to odcienie purpury. Ponadto, poszczególne odmiany różnią się kolorem i strukturą liści. Wrzosiec nie prezentuje się dobrze razem z innymi roślinami. Najładniej wygląda, gdy rośnie samotnie lub wokół krzewów. Najlepsze krzewy kwasolubne jak borówka, gauteria czy azalia. Równie dobrze wygląda on pod iglakami, szczególnie pod karłowymi odmianami. Kwitnie II-III, a w łagodnym klimacie nawet wcześniej.

Roslinę z doniczek można przesadzać do gruntu w ciągu całego sezonu. Jeśli posadzimy rośliny w szachownicę w odstępach około 50 cm, po dwóch latach utworzą zwarty kobierzec. Sadzonki należy obficie podlać.

Wrzosiec czerwony najlepiej rośnie w słońcu. Posadzony w cieniu wyrośnie raczej słaby i brzydki.

Roślina nie lubi zbyt suchej gleby i w okresie suszy powinna być regularnie podlewana.

Lubi ziemię kwaśną (pH 3,5-4,5), próchniczną, dostatecznie wilgotną. Zalezana jest ziemia zaprawiona na głębokości 20-30 cm torfem z dodatkiem ziemi liściowej i piasku.

Wrzośce wymagają przykrycia na zimę. Roślinom szkodzi zimny wiatr i duża różnica temperatur między dniem a nocą.

Krzew nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po okresie kwitnienia należy tylko ściąć górną część kwiatów. Gdy zetniemy roślinę zbyt nisko, może nie odrosnąć.

Wrzosiec czerwony rozsadza się zarówno z sadzonek uzyskiwanych wczesnym latem, jak i metodą odkładów. Sadzonki pobieramy około połowy lipca, gdy dolne części pędów dopiero zaczynają brązowieć. Rozmnażanie przez okłady przeprowadza się podobnie jak u innych roślin.

Wrzosiec czerwony znany jest również pod łacińską nazwą Erica herbacea i zdarza się, że jeszcze teraz sprzedaje się go pod taką nazwą.

Warto wiedzieć

Wrzosiec jest rośliną łatwą w uprawie i nie powinny go atakować choroby i szkodniki. Łatwo natomiast może uschnąć. Należy się upewnić, że w czasie upałów ma wystarczającą ilość wody. Do ściółkowania można użyć rozdrobnionej kory lub trocin.

Podobne prace

Do góry