Ocena brak

Wpływ wysiłku fizycznego na czynność żołądka

Autor /makumba Dodano /21.05.2014

U osób uprawiających sport połączony ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym duże znaczenie ma sprawne opróżnianie żołądka, zwłaszcza z płynów. Zalegający bowiem w żołądku płyn lub pokarm o konsystencji stałej są bezużyteczne z energetycznego punktu widzenia, mogą zaś stać się przyczyną dolegliwości, nasilając na przykład zarzucanie treści żołądkowej do przełyku lub wywołując objawy dyspeptyczne (uczucie pełności lub nawet bólu w nadbrzuszu). Umiejętność oceny wpływu objętości posiłku, jego osmolalności, oddziaływania na pH oraz zawartości tłuszczu na szybkość opróżniania żołądka ma praktyczne znaczenie przy przygotowywaniu zawodnika do wyczynu sportowego, pozwala też przewidywać reakcję organizmu na posiłek podawany podczas długotrwałego wysiłku fizycznego, np. biegu długodystansowego.

Wysiłek fizyczny nie wpływa w istotny sposób na opróżnianie żołądka, jeżeli jego wielkość nie przekroczy 75% V02max, natomiast po przekroczeniu tej granicy następuje zwolnienie opróżniania żołądka z płynów. Opróżnianie z posiłku stałego podlega mniejszym wpływom, zależy bowiem bardziej od rozdrobnienia i strawienia pokarmu. Wysiłek fizyczny opóźnia opróżnianie żołądka u osób z cechami odwodnienia, natomiast osmolałność posiłku, temperatura, jak też rodzaj uprawianego sportu i stopień wytrenowania nie wykazują większego wpływu.

Wysiłek w małym stopniu zmienia wydzielanie kwasu solnego w żołądku, jednak u osób z chorobą wrzodową następuje zwiększenie jego sekrecji podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych.

 

Podobne prace

Do góry