Ocena brak

Wpływ sauny na termoregulację ustroju człowieka

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

W trakcie pobytu w saunie dochodzi do oddawania ciepła przez ciało człowieka i do zwiększenia ciepłoty ciała (do 38-39°C). W ciągu pierwszych minut przebywania w saunie w temperaturze 100°C ciepłota ciała obniża się o 0.032°C, w siódmej minucie osiąga wartość wyjściową, a w czasie dalszych 10 minut rośnie z szybkością 0.114°C na minutę. Po wyjściu z sauny ciepłota ciała nadal podwyższa się ciągle do 8minut. Powrót temperatury ciała do normy odbywa się równomiernie (średnio 0.066°C na min).

Procesy termoregulacyjne organizmu rozpoczynają się od zmniejszenia wytwarzania ciepła w przebiegu przemiany materii. Ta kompensacja nie wystarcza i w chwili, kiedy temperatura ciała zaczyna przewyższać normalny poziom (po ok. 7 minutach pobytu w saunie), ulegają wznowieniu procesy termoregulacji fizycznej: oddawanie ciepła poprzez pocenie się, przez drogi oddechowe oraz przez rozszerzenie układu żylnego skóry.

Zwiększone pocenie się, które jest podstawą mechanizmu ochładzania ustroju, ma początek dopiero po upływie ok. 3 minut pobytu w saunie i osiąga największą wartość po 10 minutach. Ubytek wody w trakcie pocenia się jest znaczny i dochodzi do 800 ml, a w przypadkach wybitnie dużego obciążenia cieplnego nawet do 2000 ml.

Utrzymująca się podwyższona temperatura ciała po opuszczeniu sauny wynika z dynamiki procesów przemiany materii oraz przesunięcia nagrzanej krwi z naczyń skórnych do tkanek głębiej położonych. Następowe obniżanie się ciepłoty ciała wiąże się z poprawą warunków oddawania ciepła, co pozwala na usprawnienie procesu termoregulacji.

Panująca opinia o odchudzającym wpływie sauny jest błędna. Spadek ciężaru ciała jest tylko chwilowy i spowodowany wydzielaniem wody z potem. Powstały ubytek wody nadrabia się po wyjściu z sauny wypijając wcześniej wymienione napoje.

W wyniku procesów adaptacyjnych podczas kolejnych pobytów w saunie reakcje organizmu na działanie wysokiej temperatury są słabsze, a człowiek lepiej toleruje ten zabieg.

 

Podobne prace

Do góry