Ocena brak

Włókna sztuczne

Autor /Ruciak Dodano /31.01.2012

Pierwszym uzyskanym włóknem sztucznym był sztuczny jedwab. Jego produkcja rozpoczęła się pod koniec XIX w. Już wtedy wypracowano pod­stawy metody, według której do dziś otrzymywa­ny jest sztuczny jedwab. Wymaga ona odpowied­niej obróbki materiału pochodzenia roślinnego, takiego jak miazga drzewna, przy użyciu środ­ków chemicznych, które ekstrahują z niego celu­lozę. Z otrzymanego roztworu otrzymuje się póź­niej czystą celulozę, z której wytwarza się włókna sztucznego jedwabiu.
Z miazgi drzewnej uzyskuje się także inne odmiany sztucznego jedwabiu, takie jak jedwab sztuczny octanowy i trójoctanowy.
Nylon jest handlową nazwą włókien poliami­dowych. Wyróżnia się ich wiele rodzajów, wszystkie jednak są sztucznymi poliamidami - będącymi prostszą formą białek, jakimi są natu­ralne poliamidy. W trakcie produkcji nylonu, roz­drobniona substancja chemiczna zwana polime­rem jest roztapiana i przepuszczana przez dyszę przędzalniczą. Powstałe w ten sposób długie nici nylonu są ochładzane, dzięki czemu tężeją, po czym rozciąga się je i przerabia na przędzę.
Najpopularniejszymi włóknami sztucznymi są włókna poliestrowe. Włókna akrylowe wy­korzystuje się do wyrobu odzieży, dywanów, sztucznych futer. Duża ilość podobnych do nich włókien modakrylowych jest ognioodporna. Wyroby z wełny często bywają powlekane warstwą nieprzemakalnego polimeru, dzięki czemu łat­wiej dają się czyścić.

Podobne prace

Do góry