Ocena brak

Włochy - Bologna

Autor /Eustachy Dodano /30.09.2011

Bolonia, miasto we Włoszech, na południowym skraju Niziny Padańskiej, nad kanałem łączącym miasto z rzeką Rene (uchodzi do Morza Adriatyckiego), u podnóży Apeninów, na północ od Florencja, stolica regionu Emilia-Romania i ośrodek administracyjny prowincji Bolonia. 385 tys. mieszkańców (1996)

Starożytne osiedle Felsina, założone przez Etnów ok. 500 p.n.e. Od 189 p.n.e. kolonia rzymska. W 756 wcielona została do Państwa Kościelnego. Od początku XII w. tworzyła wolną komunę miejską. W 1560, na kolejne trzy stulecia, dostała się ponownie pod władzę papieży. Następnie weszła w skład zjednoczonych Włoch. W 1945 ciężkie walki z Niemcami o wyzwolenie Bolonii toczył 2 Korpus Polski. W ich wyniku rozbite zostały 3 dywizje niemieckie

Duży ośrodek gospodarczy bogatego regionu przemysłowego i urodzajnego obszaru rolniczego oraz ośrodek turystyczny o międzynarodowej sławie. Rozwinięty przemysł spożywczy o różnorodnych branżach, maszynowy (maszyny rolnicze, silniki elektryczne), skórzano-obuwniczy (wielkie garbarnie i fabryki obuwia), środków transportu (samochody, tabor kolejowy, ciągniki, motocykle), elektrotechniczny, chemiczny, precyzyjny, ceramiczny (wyroby z majoliki). Jeden z gł. węzłów kolejowych i drogowych kraju, port lotniczy.

Znany ośrodek kulturalno-naukowy: jeden z najstarszych w Europie uniwersytetów (założony w XI w., słynny w XII-XIII w.), wyższa szkoła sztuk pięknych, ośrodek badań jądrowych, wielkie biblioteki: miejska i uniwersytecka, zbiory w konwersatorium. Liczne muzea m. in. Museo Civico (zał. 1712, od 1881 w Palazzo Galvani, sztuka prehistoryczna i starożytna m.in. umbryjskich i etruskich nekropolii), Pinacoteca (malarstwo szkoły bolońskiej m.in. Carracci, F. Albani, G. Reni, Guercino, P. Tibaldi; dzieło Rafaela Św. Cecylia).

Zabytki: ruiny budowli rzymskich, jeden z cenniejszych zespołów budowli średniowiecznych (układ ulic centralnej części miasta na miejscu rzymskiego): m.in. bazylika S. Stefano (XI-XIII w., wzniesiona na ruinach pogańskiej świątyni), kompleks budowli sakralnych z XI-XIII w. m. in. kościół S. Sepolcro (XII w.), romańska katedra La Metropolitana (przeb. w XVI-XVIII w.), liczne kościoły got. m. in. Franciszkanów (XIII w.), S. Domenico (XIII-XVIII w.) - we wnętrzu słynny grób Św. Dominika, zwany Arca, z rzeźbami Michała Anioła, S. Petronio (XIV-XVII w., rzeźby na portalu J. della Quercia z 1425), romańskie i gotyckie wieże mieszkalne (Asinelli i Garisenda z XII w., Arengo z XIII w.), zespół wielu gotyckich i renesansowych pałaców (m.in. Palazzo Comunale (ratusz), Re Enzio i Podestá z XIII w., Mercanzia - izba handlowa z XIV w., Bevilacqua 1477-82 w.) i domów (Casa Gradiz z XV w., Casa Isolani z XIII w.), gmach uniwersytetu (XVI w.), barokowa katedra S. Maria dei Servi, z arkadowym dziedzińcem (XIV w.), barokowe budowle świeckie (m. in. teatr z XVIII w.)

Podobne prace

Do góry