Ocena brak

WŁOCHY

Autor /Gabor Dodano /24.04.2012

Włochami, Wołochami, włoszczyzną i wołoszczyną oznaczali Słowianie ludzi, ziemie i przedmioty ludów romańskich, a więc zarówno italskich, jak rumuńskich; nazwa pochodzi z dawn.-nm. Walh, oznaczającego 'Francuza, Włocha, Hiszpana, Portugalczyka a. Rumuna'; dzisiejszą pochodną jest nm. przymiotnik welsch 'romański; francuski; włoski'.

Źródłem wyrazu jest łacińska nazwa celtyckiego plemienia VoIcae (dochowana w nazwie Walii), którą germańscy sąsiedzi ochrzcili wszystkich Celtów, a z czasem i późniejszych mieszkańców Galii; zob. też Italia. Co Włoch to doktor, co Niemiec to kupiec, co Polak to żołnierz przysł.

Co Włoch wymyśli, Francuz zrobi, Niemiec sprzeda, Polak kupi, a Tatar wydrze dawn. przysł. Kaprys włoski popisowy utwór orkiestrowy opus 45 (1880) Piotra Czajkowskiego. We Włoszech się uczyć, w Niemczech się obłóczyć, we Francji dyskurować, a w Polsce bankietować dawne przysł. Włoch się sałatą karmi, Polak na niej chudnie przysł.

Włochy są (tylko) pojęciem geograficznym (pozbawionym znaczenia politycznego), fr. 17talie est une expression gćographiąue, wyrażenie Metternicha z 1847, odnoszące się, jego zdaniem, także do ówczesnych Niemiec. Włoska Symfonia A-dur opus 90 (1833) Feliksa Mendelssohna-Bartholdyego.

Włoszczyzna nazwa warzyw, jak fasola, kapusta, kalafior, sałata, pomidor, seler, szparagi i in., przywiezionych do Polski z Włoch w śrdw. przez zakonników a. w czasach królowej Bony (1- poł-XVI w.). Włoszka w Algierze, wł. Italiana in Algier i, opera buffa (Wenecja 1813, wyst. pol. Warszawa 1819) Gioacchina Rossiniego, libretto: AnflHo Anelli.

Włoch Lindor, w niewoli u kochliwego beja algierskiego, tęskni za ukochaną Izabelą, która, pragnąc go odszukać, rusza w podróż i staje się łupem korsarzy wysłanych przez tegoż beja. Sprytna Izabela obiecuje bejowi, że posiądzie ją, jeśli zostanie „pappatacim", co wymaga próby posłuszeństwa, po czym Izabela z Lindorem i pozostałymi jeńcami włoskimi ucieka na żaglowcu. Libretto przełożył Wojciech Bogusławski.

Podobne prace

Do góry