Ocena brak
William James (1842 - 1910) - Ontologia
Świat jest czystym doświadczeniem, jako „bezpośredni strumień życia, dostarczający materiału naszej późniejszej refleksji z jej kategoriami pojęciowymi”. Wszechświat jest „nieredukowalnie” pluralistyczny. Doświadczenie utworzone jest „właśnie z tego, co jawi się, z przestrzeni, intensywności, płaskości, brązowości, ciężkości i czego tam jeszcze [...]. Doświadczenie to tylko nazwa zbiorcza wszystkich owych zmysłowo uchwytnych natur i wyjąwszy czas oraz przestrzeń (oraz, jeśli chcecie <>) nie dostrzegamy żadnego ogólnego elementu, z którego utworzone są wszystkie rzeczy”. W zakresie doświadczenia znajdują się także elementy logiki, matematyki oraz fakty religijne. Kategoria „doświadczenie” oznacza przedmioty doświadczenia, w tym również myśl, świadomość. Obejmuje więc ono zarówno to, co jest przedmiotem, jak i to, co w nim istnieje.
Świat jest strumieniem osobnych, ale powiązanych ze sobą doświadczeń. Pozaempirycznej rzeczywistości nie ma. Nie istnieje żadna podstawa, żaden powszechny materiał, z którego powstawałyby doświadczenia. I chociaż świat składa się z niezliczonej ilości samoistnych elementów, to każdy z nich jest zależny od elementów z nim sąsiadujących. Tę zależność James nazywał „synechizmem”. Nie wyklucza ono z kolei faktu, że każdy element rzeczywistości jest względnie niezależny. Ten pogląd James określał „tychizmem”. O jego słuszności świadczą:
1) każde konkretne doświadczenie jest niepowtarzalne;
2) w rzeczywistości powstaje ciągle coś nowego, odrębnego;
3) empiryczne poznanie rzeczywistości przekonuje nas, że powstawanie nowych zjawisk zgodne jest z „naszym poczuciem życia”.