Ocena 5.0 2 głosy

WIEŻA NR 1 (2008) TYCHY, Żwakowska - Henryk Jan Dominiak - (dzieła wybrane)

Autor /DOMINIAK Dodano /28.04.2012

Wieża nr 1 - Autor Henryk Jan Dominiak artysta rzeźbiarz, malarz, twórca bonsai, gnomonik, założyciel i Dyrektor Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach – praca wykonana ze stali nierdzewnej, powstała w 2008 roku – znajduje się w centrum Tychów na osiedlu H przy ulicy Żwakowskiej w Mini Parku Raj i stanowi jego integralną część.

Historia utworzenia Wieży nr 1:

Inspiracją powstania tej ulicznej rzeźby w Tychach był – najbardziej znany architektoniczny obiekt, najwyższa budowla Paryża, piątą co do wysokości we Francji i jednocześnie rozpoznawana jako symbol tego kraju - Wieża Eiffla.

Opis rzeźby Wieży nr 1:

Wieża nr 1- to nowoczesna rzeźba przypominająca swym kształtem Wieżę Eiffla. Jest wykonana z rur o średnicy 50 mm ze stali nierdzewnej i ma wysokość około 200 centymetrów. Jej wnętrze wypełnia roślina świerk biały. Cała konstrukcja rzeźby jest umocowana na postumencie z kamienia naturalnego o nazwie gneis pochodzącego z Gór Sowich - Jugów powiat Nowa Ruda. Obok rzeby jest ułożona droga z naturalnego kamienia o nazwie granit - jest on pozyskany z rozbiórki starych dróg tyskich. Dookoła rzeźby rośnie roślina - irga płożąca. Całoć stanowi nowatorskie połączenie nowoczesnej sztuki z przyrodą.

Projekt Wieża nr 1 ufundowali:
Auto-Transprzęt sp. z o.o. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów - Tychy, Dojazdowa
Temida Biuro Rachunkowe. Lazar-Odelga Marzena - Tychy, Harcerska
Droka
n-1 Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe Stanisław Potyrała - Tychy, Katowicka
Grażyna Dominiak i Henryk Jan Dominiak - Tychy, Żwakowska

Właścicielem terenu, na którym znajduje się Wieża nr 1 jest Wspólnota Mieszkaniowa Żwakowska 8-10-12 - Tychy.

Podobne prace

Do góry