Ocena brak
Wielkie postacie historyczne z XVI – XVIII w. - Stanisław Leszczyński
Ur. 1677, zm. 1766, król Polski 1704-09, elekt w 1733, książę Lotaryngii i Baru od 1736. Stanisław Leszczyński pochodził z wpływowej w Rzeczypospolitej rodziny magnatów wielkopolskich. Starannie wykształcony, lecz o miernych zdolnościach politycznych, ulegał wpływom otoczenia. Po odbytej we wczesnej młodości podróży na zachód Europy, rozpoczął karierę polityczną.
Król August II mianował go podczaszym koronnym, a w 1699 wojewodą poznańskim. Po śmierci ojca, Rafała, stanął na czele wielkopolskiej opozycji przeciw Augustowi II. Był jednym z inicjatorów konfederacji warszawskiej, która pod naciskiem króla Szwecji Karola XII ogłosiła detronizację Augusta II i nową elekcję; Karol XII poparł Stanisława Leszczyńskiego jako kandydata do tronu polskiego.
Wybrany na króla Polski 12 VII 1704 przez nieliczną grupę szlachty, koronował się w Warszawie w 1705. Całkowicie uzależniony od Karola XII, politykę polską i życie gospodarcze kraju podporządkował Szwecji. Szwedzi mieli prawo utrzymywania swych wojsk w Polsce i dokonywania zaciągów, poddani szwedzcy otrzymywali szerokie przywileje handlowe, utrudniające handel morski Rzeczypospolitej. Przywileje uzyskiwali też dysydenci (różnowiercy).
Większość społeczeństwa opowiedziała się przeciw narzuconemu przez Szwedów królowi, a zawiązana w 1704 konfederacja sandomierska zadeklarowała wierność Augustowi II. Doszło do powstania w Polsce dwóch zaciekle zwalczających się ośrodków władzy i zaostrzenia się podziałów wewnętrznych w kraju („jedni do Sasa, drudzy do Lasa”). Polska w tym czasie była również niszczona przez rozgrywające się na terytorium kraju działania wojenne (wojna północna 1700-21 ).
Po klęsce poniesionej przez Szwedów pod Połtawą w 1709, Stanisław Leszczyński uciekł do Szczecina, a następnie schronił się w Szwecji. Dalsze lata spędził na tułaczce. W 1712 był nominalnym wodzem wyprawy szwedz. na Pomorze. W grudniu 1713 zrezygnował z polskiego tronu zachowując tytuł królewski.
O tej samodzielnie podjętej decyzji poinformował osobiście Karola XII przybywszy w przebraniu do Turcji. Ulokowany przez króla szwedzkiego w Księstwie Dwóch Mostów zamieszkiwał tam do śmierci swego protektora (1718), a następnie przebywał na łaskawym chlebie w Wissemburgu (Alzacja).
W następstwie małżeństwa jego córki Marii Leszczyńskiej z królem Francji Ludwikiem XV, Stanisław Leszczyński zaczął znów odzyskiwać znaczenie w polityce międzynarodowej. Ludwik XV, dążąc do zaktywizowania francuskiej polityki we wschodniej Europie, snuł plany osadzenia swego teścia na tronie Polski i umocnienia wpływu Francji w Rzeczypospolitej.
W czasie bezkrólewia po śmierci Augusta II Stanisław Leszczyński przybył na początku września 1733 do Warszawy; wywołał entuzjazm szlachty i został wybrany na króla. Jednak państwa ościenne (głównie Rosja i Austria) nie zamierzały dopuścić do tronu polskiego kandydata, który zagrażałby ich wpływom.
Wojska rosyjskie interweniowały na rzecz elektora saskiego Fryderyka Augusta II, który został okrzyknięty królem (jako August III) przez garść szlachty i magnaterii, na początku października 1733. Jeszcze przed elekcją Augusta III Stanisław Leszczyński opuścił Warszawę i udał się do Gdańska, gdzie oczekiwał na pomoc Francji.
Kierujący polityką Francji kardynał A.H. Fleury nie kwapił się do bezpośredniej interwencji na wschodzie na rzecz teścia swego monarchy; pod pretekstem obrony praw Stanisława Leszczyńskiego do tronu rozpoczął natomiast akcję zbrojną przeciw Austrii (polska wojna sukcesyjna 1733-35); akcja ta miała na celu osłabienie pozycji Austrii w Rzeszy Niemieckiej i we Włoszech. Tymczasem otoczony przez przeważające siły rosyjskie Gdańsk skapitulował na początku lipca 1734, a S.L. uprzedzając ten fakt, przekradł się przez pozycje rosyjkie i przedostał się do Królewca.
Król Prus Fryderyk Wilhelm I z osobą Stanisława Leszczyńskiego wiązał plany wytargowania jakichś terytoriów Rzeczypospolitej w zamian za ewentualną pomoc. Jednakże ani zabiegi o pomoc Prus, ani starania o poparcie innych państw nie dały żadnych rezultatów. Zawiązana w obronie praw Stanisława Leszczyńskiego konfederacja dzikowska nie miała żadnych szans powodzenia z powodu ogromnej przewagi wojsk rosyjskich i saskich.
Stanisław Leszczyński został zmuszony przez Francję do abdykacji (27 I 1736) w zamian za obietnicę objęcia dożywotnich rządów w księstwie Lotaryngii i Baru i prawa używania tytułu królewskiego. Przybywszy w 1737 do Lotaryngii, która pod jego rządami przeżywała okres rozkwitu gospodarczego i kulturalnego, Stanisław Leszczyński z wolna zdobywał sobie coraz większą popularność wśród nowych poddanych.
Troszczył się o ludność, prowadził prace budowlane, których celem było uświetnienie miast (szczególnie Nancy i Luneville, gdzie pozostało wiele śladów jego działalności). Stanisław Leszczyński utrzymywał kontakty z artystami i filozofami, m.in. z Monteskiuszem i Wolterem.
Był autorem licznych pism politycznych. Przypisuje się mu Głos wolny, wolność ubezpieczający ogłoszony drukiem w 1743; postulował w nim przeprowadzenie w Polsce reform ustrojowych polegających na ograniczeniu liberum veto i usprawnieniu władz centralnych przez ustanowienie fachowych rad kolegialnych; żądał zmiany położenia chłopów przez nadanie im wolności osobistej i wprowadzenie oczynszowania, a także zalecał podźwignięcie z upadku miast przez rozwój przemysłu i handlu; postulował powiększenie armii do 100 tys. żołnierzy.