Ocena brak

Wiedza potoczna a wiedza naukowa w psychologii osobowości

Autor /Poldek Dodano /05.07.2011

Wyróżnić tutaj trzy rodzaje wiedzy :

-subiektywną- tworzy indywidualne teorie osobowości, dzięki czemu człowiek orientuje się w świecie. Ale ten poziom wiedzy ulega największym zniekształceniom.

- grupową- gdzie na tym poziomie likwiduje się zniekształcenia indywidualne, nastawienia. Nie jest to jednak wiedza naukowa. Jest to wiedza potoczna, o charakterze para-naukowym, para-idealizacyjnym. Nie uwzględnia tego co jest istotne a co mniej.

- naukową .

Istotne jest rozróżnienie tych rodzajów wiedzy. Psychologia osobowości jest odpowiedzialna za tworzenie umysłowości człowieka, badacza. W zależności co się uchwyci i w jakim duchu będzie się interpretować zachowania ludzkie, taka wytworzy się umysłowość, świadomość psychologiczna. Świadomość psychologiczna wyznacza sposób interpretacji zachowań ludzkich. Można się kształcić np. wg psychoanalizy i wtedy będzie się zauważać zupełnie inne aspekty zachowań niż np. behawiorysta. Teorii osobowości przypisuje się dużą odpowiedzialność-

widzialność . Poznanie pewnych koncepcji, polubienie ich, wyznacza pewien styl, „ trend myślenia psychologicznego „ a sposób myślenia determinuje sposób diagnozowania. Dobrze jest jeśli psycholog nie jest zawężony do jednej opcji, ponieważ wtedy zawęża diagnozę. Człowiek nie mieści się w ramach schematów i to jest ta właśnie odpowiedzialność. Należy sobie uświadomić wpływ myślenia o osobowości na umysł człowieka. Teorie osobowości kształtują też styl analizy danych. Myślenie psychologiczne to przede wszystkim myślenie metaforyczne. Pewne teorie osobowości mają tendencje do preferowania pewnego typu metafor. Często gubią one samego człowieka nie oddając jego prawdziwej natury. Częste są metafory biologiczne, modne są geograficzne

( przedstawiają obszary osobowości ), ekonomiczne ( człowiek posiada pewne zasoby ). W tym wszystkim łatwo jest zgubić samego człowieka.

Podobne prace

Do góry