Ocena brak

WIEDEŃSKIE MOSTY, mosty na Dunaju w stolicy Austrii, opanowane podstępem 13 XI 1805 przez Murata

Autor /Erazm123 Dodano /18.06.2013

W ostatniej fazie pościgu za Kutu-zowem, po kapitulacji Macka w Ulm, W A znalazła się na przedpolach Wiednia. Wkroczył tam Murat z czołówką swej kaw. Aby przeciąć Kutuzowowi dalszą drogę odwrotu na Morawy, należało przejść na lewy brzeg Dunaju. Przez Wiedeń przepływa tylko jedna z wąskich odnóg tej rzeki, natomiast główne ramię, z mnóstwem wysp, znajduje się nieco na phi. Austriacy podminowali wprawdzie mosty na Dunaju, ale obsadzili je nieliczną strażą, z jednym tylko działem, czekając do ostatka z wysadzeniem w powietrze.

Murat wraz z Lannes’em, niemal bez eskorty, podjechali do mostu i dowodzącemu ofic. oświadczyli, że nastąpiło właśnie podpisanie rozejmu i wszelkie działania wojsk, z tą chwilą ustają. Ofic. nie był do końca przekonany o prawdzie owych słów, ale wahał się, co czynić dalej. To wystarczyło, nadbiegli grenadierzy Oudinota i opanowali część długiej serii mostów, łączących poszczególne wyspy.

Austriacy mogli jeszcze przeszkodzić Francuzom w przeprawie. Nadjechał gen. Auersberg, dow. garnizonu Wiednia, który nie wydał jednak swoim kanonierom rozkazu strzelania i uwierzył w opowieść o rozej-mie. W chwilę potem cały most został opanowany. Auersberg, tak jak Mack za kapitulację armii w Ulm, został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na więzienie.

Podobne prace

Do góry