Ocena brak

Wiechlina roczna

Autor /Herakles Dodano /24.02.2012

 

Wygląd: trawa pospolita, szeroko rozprzestrzeniona, jednoroczna lub dwuletnia, niekiedy również trwała, mocna, nie-wymagająca, tworząca gęste kępki. Występuje w licznych formach i bardzo różnych postaciach wielkości od kilku do 30 cm, wzniesiona lub pokładająca się. Cała roślina naga. Liście zielone. Pochwy liściowe na stronie grzbietowej i brzusznej z wystającym kantem, lekko ścieśnione, gładkie.

Języczki liściowe ok. 2 mm długie, lekko zaostrzone. Blaszki liściowe długie do 15 cm, szerokie do 5 mm, za młodu często poprzecznie do osi liścia faliście pofałdowane, podłużnie w kształcie głębokiej litery V, a niekiedy całkiem złożone, często również płaskie, wierzchołek liścia zbiegający się łódkowato. Wiechy długości do 8 cm, wąsko trójkątne lub piramidalne, jednostronne. Gałązki wiechy gładkie, rozłożyste.

Kłoski długości 3-4 mm. Dolne plewy z 1 nerwem, górne z 3. Plewki dolne z 5 nerwami, grzbieciste, przeważnie bez wypustek, białawo obłonione, co jest widoczne z boku, najniższa gałązka wiechy w okresie kwitnienia odstająca poziomo.  

Okres kwitnienia: cały rok.

Siedlisko: na glebach świeżych, żyznych, na ścieżkach, drogach, placach, w szczelinach między płytami, w ogródkach i na polach.

Rozprzestrzenienie: na całej Ziemi.

Uwagi: wszędobylska trawa dająca niewielkie plony, ale chętnie zjadana przez bydło.

Kwitnie i owocuje przez cały rok, długo utrzymuje się przez samosiew na raz już zasiedlonym terenie. Na łąkach i pastwiskach najlepiej czuje się w miejscach niezarosniętych ale przy złym zaopatrzeniu w wodę szybko ginie.

Ponieważ jest niewrażliwa na wydeptywanie, bardzo często znajduje się w mieszankach nasion traw trawnikowych.

Podobna wiechlina niska (P. Supina) ma języczek liściowy żółtawy, krótki. Kwitnie tylko wiosną.

Podobne prace

Do góry