Ocena brak
WEYGAND MAXIME (1867-1965) - generał
Wybitny francuski strateg i polityk (jego pochodzenie rodzinne pozostaje tajemnicą do dziś; uważa się, że ojcem Weyganda mógł być król Belgii Leopold II lub cesarz Meksyku Maksymilian), w czasie I wojny światowej był szefem sztabu gen. Ferdinan-da Focha. W 1918 r. został szefem sztabu wojsk Ententy. W 1920 r. przebywał w Polsce jako przedstawiciel francuskiego Ministerstwa Wojny oraz marsz. Focha, a następnie był dowódcą wojsk francuskich na Bliskim Wschodzie i wysokim komisarzem Francji w Syrii. Od 1931 r. wiceprzewodniczący Najwyższej Rady Wojennej Republiki i generalny inspektor armii. W 1935 r. przeszedł w stan spoczynku.
W 1939 r. powołany do służby na stanowisku dowódcy armii Lewantu (Syria, Liban). W maju 1940 r. został pośpiesznie sprowadzony do Francji i mianowany naczelnym wodzem francuskich sił zbrojnych. Jego plan, przewidujący uderzenie z dwóch stron na tzw. niemiecki korytarz ciągnący się do wybrzeża, nie został wykonany. Zdecydował się wówczas przyjąć bitwę z armiami niemieckimi na linii Somme i Aisne (tzw. linia Weyganda), a po jej przełamaniu 5-9 czerwca 1940 r. poparł marsz. Philip-pe'a *Petaina opowiadającego się za zawieszeniem broni z Niemcami. Od 16 czerwca do września 1940 r. był ministrem obrony w rządzie *Vichy. We wrześniu tego roku został wysłany do francuskiej Afryki jako generalny delegat rządu.
Odwołano go w listopadzie 1941 r. na skutek presji niemieckiej. Rok później, po zajęciu przez Niemców strefy nie okupowanej, został aresztowany przez Gestapo i wywieziony do Rzeszy, gdzie był więziony do końca wojny. Po zakończeniu wojny został oskarżony o zdradę i znów uwięziony, ale do procesu nie doszło. 9 maja 1946 r. wyszedł na wolność.