Ocena brak

Wełna

Autor /Milenka Dodano /31.01.2012

Wełna jest najważniejszym włóknem pochodzenia zwierzęcego, dostarczają jej głównie owce. Zwie­rzęta te zostały udomowione w górach Azji Centralnej około 7000 lat temu. Najwyższej jakości wełna pochodzi od merynosów, rasy owiec wyho­dowanej około 100 roku naszej ery w Hiszpanii. Długie i cienkie włókna wełny merynosów są naj­bardziej przydatne do przerobu przemysłowego. Wytwarza się z nich tkaniny i przędzę. Wełna mie­szana (z wielu ras owiec) charakteryzuje się gorszą jakością od wełny merynosów, ale mimo to nada­je się do wyrobu tkanin ubraniowych. Wełny dywa­nowe są grubsze i mniej delikatne. Najczęściej są produktem ubocznym hodowli ras mięsnych.
Największym producentem wełny na świecie jest Australia, gdzie aż 2/3 pogłowia owiec to mery­nosy. Drugie miejsce zajmował dawny Związek Radziecki. Większość wełny pochodziła z Kazach­stanu, gdzie z powodu długiej i mroźniej zimy ist­nieje duże zapotrzebowanie na ciepłe, wełniane ubrania. Zajmująca trzecie miejsce Nowa Zelandia produkuje zarówno wełnę mieszaną, jak i z mery­nosów. Inni wielcy producenci to Chiny, Argenty­na, Republika Południowej Afryki i Urugwaj.
Z powodu stosunkowo małego popytu na wełnę i wyroby wełniane w Australii i Nowej Zelandii, aż 90 procent produkcji przeznacza się na eksport, co czyni te dwa kraje największymi eksporterami wełny na świecie. Największym rynkiem zbytu na australijską wełnę jest Japonia, która z kolei stała się czołowym producentem i eksporterem wyro­bów wełnianych. Natomiast wełna nowozelandz­ka trafia głównie do Europy.

Włókno wełniane uzyskuje się również od innych zwierząt - kóz angorskich i kaszmirskich, królików angorskich, wielbłądów i lam. Kozy kaszmirskie znane są z miękkiej wełny używanej do produkcji kaszmiru - miękkiej i delikatnej tkaniny przezna­czonej na szale i luksusowe dzianiny. Wełna kóz angorskich to moher, odznaczający się znaczną długością włókien (do 50 centymetrów), mięk­kością i połyskiem. Moher to również wyjątkowo trwała tkanina, używana do produkcji sukni, płasz­czy, garniturów, pluszu i obić tapicerskich.
Pustynne ludy Afryki i Azji wykorzystują wełnę wielbłądzią, głównie do wyrobu koców i narzut. Wełna wielbłąda dwugarbnego (baktriana) nadaje się szczególnie do wyrobu mocnych tkanin. Naj­większym producentem wełny wielbłądziej na świecie są Chiny.
Delikatna, miękka wełna pochodzi również od dwóch innych przedstawicieli rodziny wielbłądów - udomowionej alpaki, przypominającej małą lamę i dzikiego wigonia, zamieszkującego wyższe par­tie Andów.

Podobne prace

Do góry