Ocena brak

Weduta

Autor /Dobiegniewa Dodano /08.11.2012

Obraz, rysunek lub rycina, przedstawiająca bądź ogólny widok miasta (—> panorama), bądź poszczególne place, ulice, zespoły arch. lub budowle; obok w. rzeczywistej (należącej do gatunku zw. krajobrazem miejskim) wyodrębniamy w.idealną (fantastyczną, kaprys arch.), w której istniejące budowle występują w fantazyjnym zestawieniu, czasem razem z budowlami wymyślonymi przez artystę, bądź też w całości są tworami jego wyobraźni.

W niektórych w. jako tło gra pewną rolę krajobraz, a jako ożywienie widoku występuje najczęściej - sztafaż. W. jest najważniejszym rodzajem widoku arch. Tło arch. istniało w przedstawieniach ant. (np. malowidłach pompejańskich i średniow., większą rolę zaczęło odgrywać w późnym średniowieczu i zwł. w renesansie, gdy wynalazek perspektywy linearnej i zbliżenie sztuki do rzeczywistości sprzyjało wprowadzaniu motywu arch.

Jako samodzielny gatunek w. wyodrębniła się ostatecznie w XVII w. w Holandii, a rozkwit przeżywała w XVIII w. w Wenecji (A. Canale, B. Bellotto zw. Canaletto - działający m.in. w Polsce, M. Marieschi, F. Guardi). W 2 poł. XVIII w. rozpowszechniła się w całej Europie, przyjmując w 1 poł. XIX w. cechy romantyczne,

(wł. yeduta 'widok')

Podobne prace

 • WEDUTA

  Ocena / Autor /Platon
  Dodano /20.04.2012 praca w formacie txt

 • Malarstwo

  Ocena / Autor /Nadzieja
  Dodano /01.11.2012 praca w formacie txt

 • Marina

  Ocena / Autor /Nadzieja
  Dodano /01.11.2012 praca w formacie txt

Do góry