Ocena brak

Wczesne skutki przerwania ciąży

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Jednym z najczęstszych powikłań mogących wystąpić w trakcie wykonania zabiegu przerwania ciąży jest uszkodzenie narządu rodnego oraz obfite krwawienie lub krwotok.

W trakcie zabiegu lekarz ostrymi narzędziami chirurgicznymi musi rozszerzyć kanał szyjki macicy, aby stworzyć dostęp do jamy macicy, gdzie rozwija się płód. W trakcie rozszerzania może dojść do uszkodzenia szyjki. Dotyczy to głównie kobiet, które nie rodziły, choć może zdarzyć się i u wieloródek. Może dojść do rozdarcia szyjki lub jej przebicia na wylot. Do niewielkiego rozdarcia szyjki dochodzi prawie zawsze, gdyż w trakcie porodu szyjka rozszerza się samoistnie, powoli, będąc do tego przygotowana przez całą ciążę, natomiast w trakcie przerwania ciąży rozszerzenie trwa kilka do kilkunastu .minut. Uszkodzenie to daje mniejsze lub większe krwawienie, a w konsekwencji, w przyszłości, tzw. niewydolność szyjki macicy i niemożność donoszenia następnej ciąży.

Poważnym powikłaniem jest głębokie rozdarcie szyjki, które może uszkadzać duże naczynia krwionośne, w następstwie czego dochodzi do obfitego krwotoku wymagającego natychmiastowej interwencji chirurgicznej, możliwej tylko w warunkach szpitalnych.

W dalszym etapie zabiegu może dojść do uszkodzenia ciągłości ściany macicy, czyli przebicia macicy w czasie skrobania. Jeśli uszkodzenie nie zostanie w porę rozpoznane, może nastąpić uszkodzenie narządów sąsiednich, np. jelit, pęcherza moczowego. Oczywiście, sytuacja taka wymaga natychmiastowej operacji brzusznej. W najlepszym razie uszkodzony narząd zostaje zeszyty. Niejednokrotnie duży uraz, obfity krwotok z macicy, kończą się usunięciem uszkodzonego narządu, okaleczając kobietę na całe życie. Ciężkie uszkodzenia, które zdarzają się poza szpitalem, mogą mieć tragiczne następstwa, jeśli nie zdąży się kobiety dowieźć do szpitala.

W rzadkich przypadkach może dojść do zatoru powietrznego lub zakrzepu naczyń, który zwykle powoduje zgon pacjentki.

 

Podobne prace

Do góry