Ocena brak

WAVRE, m. w Belgii, na płd. wsch. od Brukseli

Autor /Erazm123 Dodano /18.06.2013

Gdzie 18-19 VI 1815 doszło do bitwy między prus. korpusem Thielmanna a franc. korpusem marsz. Grouchy’ego. Pobity pod Ligny marsz. prus. Blii-cher wycofał się nie na wsch., ale na płn., starając się utrzymać łączność z ang.-holend. armią Wellingtona.

Ścigał go marsz. Grouchy, który ślepo wykonywał rozkaz Napoleona, nie zwracając uwagi na to, że od godzin południowych 18 VI dochodziły odgłosy art. kanonady spod Waterloo. Blti-cher zdołał wyprowadzić w pole Grouchy’ego, pozostawił bowiem pod W. tylko korpus Thielmanna, aby wiązał siły Francuzów, a sam z korpusami Biilowa, Pircha i Ziethena pospieszył pod Waterloo, gdzie przesądził o klęsce Napoleona.

18 VI o godz. 17 Grouchy rzucił do walki przeciw Thielmannowi dyw. gen. Haberta, która nie wsparta ogniem art., została odrzucona. Vandamme i Exelmans podjęli nowe ataki, ale i te okazały się daremne. W nocy Thielmann dowiedział się o zwycięstwie Wellingtona pod Waterloo i zamierzał następnego dnia o świcie zaatakować Francuzów. Został jednak sam odrzucony i musiał cofnąć się pod Louvain.

Podobne prace

Do góry