Ocena brak

Warszawa za Wazów - WARSZAWA STOLICĄ: POWODY

Autor /Kalikst Dodano /08.11.2011

Sejm lubelski mniejszy wyznacza na stałe miejsce odbywania się sejmów Warszawę; Sejm konwokacyjny po śmierci Zygmunta Augusta uchwala ustawę, na mocy której wolne elekcje odbywać się mają w Warszawie; Zygmunt III przenosi stolicę do Warszawy - DLACZEGO AKURAT WARSZAWA ?

Możliwość pierwsza: Warszawa leżała na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Z pewnością przyczyniło się to do jej rozwinięcia, ale mało prawdopodobne, aby miało to decydujące znaczenie w podejmowaniu ww. decyzji, było wiele miast o podobnym położeniu, a żadne nie zostało stolicą.

Możliwość druga: Szwedzkie aspiracje koronne Zygmunta III - z Warszawy bliżej było do Szwecji, szybciej się można do niej dostać, tylko po co? - kiedy król na stałe zamieszkał w Warszawie sprawa szwedzka dawno już należała do przeszłości, prawie dwadzieścia lat minęło od nieudanej próby poskromienia opozycji protestanckiej w Szwecji, zakończonej kompromitacją króla, a dwanaście lat od detronizacji króla przez sejm Szwecji. W 1604 Karol Sudermański został królem Szwecji, było to przekreślenie planów Zygmunta. A teraz pora na najbardziej prawdopodobne trzecią i czwartą możliwość.

Możliwość trzecia prawdopodobna (geograficzna) - Warszawa znajdowała się mniej więcej pośrodku wielkiego państwa, senatorowie z obrzeży państwa zdążający na sejmiki mieli mniej więcej taką samą ilość drogi do pokonania. Wtedy był to niezwykle ważny czynnik - obie stolice (Kraków i Wilno) leżały na obrzeżach państwa, droga z Małopolski na Litwę, lub z Rusi do Wielkopolski była bardzo długa.

Możliwość czwarta najbardziej prawdopodobna (polityczna) - Unia Polski i Litwy zawarta została na zasadzie "równych z równymi, wolnych z wolnymi". Aby uniknąć jakichkolwiek podejrzeń nie należało żadnej z dawnych stolic mianować ośrodkiem najwyższej władzy, a stolice powinna znajdować się w miejscu trzecim (neutralnym), taka była właśnie Warszawa.

Podsumowując stwierdzić trzeba, że przeniesienie rezydencji królewskich do Warszawy przez Zygmunta III nie było początkiem, lecz końcem i nie przyczyną lecz skutkiem zapoczątkowanego przedtem ustołeczniania Warszawy.

Podobne prace

Do góry