Ocena brak

Warszawa za Wazów - CUDOWNY OBRAZ MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ

Autor /Kalikst Dodano /08.11.2011

Gdy ogromny pożar objął ul. Piwną płomienie dochodziły do kościoła św. Marcina. Próbowano zabrać z ołtarza słynący łaskami obraz Matki Boskiej Bolesnej, ale nie udało się to, a pożar trawił już sąsiednie zabudowania. Mówiono później, że nad kościołem unosiła się Matka Boska i osłaniała płaszczem świątynię. Nie wiadomo, czy jest to prawda, ale faktem jest, że cała Piwna spłonęła, a kościół z klasztorem ocalał.

Obraz Matki Boskiej Bolesnej od niepamiętnych czasów otaczany był kultem wiernych. Należał do rzadkich w Warszawie zabytków średniowiecznego malarstwa tablicowego. Słynął cudami, które potwierdzały liczne wota.

_________________________________________________________

Były jeszcze inne święte wizerunki, które szczególnie przyciągały wiernych: piękny krucyfiks u Jezuitów, obraz Madonny w kościele ujazdowskim i figura w kaplicy loretańskiej przy klasztorze bernardynów na Pradze. W pobliskiej wsi Kamień miejscowy lud obdarzył szczególna czcią gotycką figurę Matki Boskiej z dzieciątkiem. Dominikanie na Freta posiadali cudowny obraz Najświętszej Panny, który dodawał blasku ich świątyni. Gdy Szwedzi zajęli Warszawę i panoszyli się w dominikańskim klasztorze, jakiś żołnierz lżył obraz, a nawet do niego strzelił, kula nie zadrasnąwszy świętego wizerunku odbiła się i zabiła świętokradcę.

Podobne prace

Do góry