Ocena brak

WAP (Wireless Application Protocol)

Autor /Klarysa Dodano /07.03.2013

WAP (Wireless Application Protocol) - uniwersalny standard dla aplikacji i protokołów wykorzystywanych w sieciach bezprzewodowych umożliwiający (od 1998 r.) abonentom sieci komórkowych GSM i sieci przywoławczych komunikację z platformami i serwerami obsługującymi ściśle określony format plików. Strony internetowe WWW dla terminali ruchomych są napisane w języku WML, który jest uproszczoną formą języka HTML - przeznaczonego do generowania zwykłych stron webowych Internetu.

Dzięki temu abonenci sieci (komórkowych, przywoławczych czy dyspozytorskich), korzystając z różnych terminali kieszonkowych i przenośnych o znacznie ograniczonej prezentacji obrazu, mają dostęp do zbliżonych aplikacji i usług jak w tradycyjnym Internecie. Przekazy internetowe dla telefonów WAP zawierają głównie dane tekstowe (serwisy informacyjne, pogodowe, giełdowe, kursy walut) oraz bardzo uproszczoną grafikę dostosowaną do możliwości wyświetlaczy komórkowych.

Standard protokołu WAP (wycofana wersja WAP 1.0, bieżąca WAP 1.1 i najnowsza WAP 1.2) promowany przez WAP Forum obejmuje opis protokołów od 4 warstwy wzwyż i dlatego może być stosowany w różnorodnych systemach łączności bezprzewodowej, takich jak: CDMA, GSM, TDMA, CDPD, IS-95, a także w systemach 3G (UMTS/IMT-2000).

Podobne prace

Do góry