Ocena brak

WALCHEREN, wyspa u wybrzeży Holandii

Autor /Erazm123 Dodano /18.06.2013

Gdzie od 29 VII do 30 IX 1809 znajdował się ang. korpus ekspedycyjny w sile 40 tys. żoł. pod komendą gen. Chathama, eskortowany przez 35 ang. okrętów liniowych i 23 fregaty.

Rząd londyński miał nadzieję, że kiedy korpus pojawi się w Holandii, wybuchnie tam powstanie przeciwko Napoleonowi i będzie można wznowić walkę z Francją, mimo jej zwycięstwa pod Wagram. 13 VIII Anglicy zajęli m. Vlissingen, ale Chatham nie potrafił wykorzystać tego sukcesu. Zamiast maszerować na nie bronioną Antwerpię, która z pewnością poddałaby się, pozostał na wyspie W. i zajął się aprowizacją wojska.

Tymczasem Bemadotte (od Wagram pozostający w niełasce) został przez min. policji Fouchego mianowany dow. oddziałów pospiesznie zbieranych w okolicach Antwerpii. Ber-nadotte zdołał stworzyć kordon izolujący Anglików. Dysponował głównie formacjami tyłowymi, bez wielkiej wartości bojowej, ale bezczynność Chathama ułatwiła mu zadanie.

Wśród Anglików wybuchła „febra z Walcheren”, w wyniku której zmarło 4 tys. żoł. Straty franc. wynosiły tylko 106 ludzi. 30 IX Chatham załadował swe wojska na okręty i odpłynął do Anglii.

Podobne prace

Do góry