Ocena brak

Waga ciała

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Przyrost wagi ciała w czasie ciąży powinien wynosić od 10 do 12 kg. W pierwszym trymestrze ciąży — 1,3 kg, w drugim — 5 kg, a w trzecim — 4,5 kg. Ciężarna powinna kontrolować wagę co tydzień. Nieznaczny jej ubytek na początku ciąży nie jest niepokojący, większy ubytek, najczęściej związany z wymiotami — należy skonsultować z lekarzem. Dalszy tygodniowy przyrost na wadze w miarę upływu czasu nie powinien przekraczać 350 g. Nadmierny przyrost jest najczęściej skutkiem spożywania za dużej ilości pożywienia lub dotyczy ostatniego trymestru (może być związany z zatrzymaniem sodu, który wiąże wodę). Nadmiar wagi pod koniec ciąży należy traktować jako objaw rozpoczynającego się zatrucia ciążowego. Wówczas przepływ krwi przez macicę może być 3 razy mniejszy, a płód będzie cierpiał z powodu niedotlenienia.

Przy obrzękach należy stosować dietę bezsolną, ewentualnie zapisane przez lekarza środki moczopędne. Przyrost wagi trzeba ograniczyć przez zmniejszenie ilości węglowodanów i tłuszczów. Jeżeli przybór wagi w II trymestrze jest za mały, należy traktować to poważnie. Może być wyrazem niedomogi łożyska. Należy w takim wypadku pozostawać w łóżku, przyjmować obfite ilości białek (ser biały) i witamin oraz koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż stan ten stwarza ryzyko porodu przedwczesnego i martwego urodzenia.

Kontrola wagi, ograniczenie soli w pożywieniu lub wręcz dieta bezsolna, ograniczenie węglowodanów i tłuszczów — to najważniejsze wytyczne dla odżywiania wielu kobiet z nadwagą.

 

Podobne prace

Do góry