Ocena brak

Vincent D'indy

Autor /KotFilemon Dodano /11.04.2013

Najwybitniejsza postacia wsród uczniów Francka by! Vincent D'indy (1851-1931), entuzjasta muzyki Bacha i Wagnera, ale te muzyki franc.-iskiej XVII i XVI!I wieki;. Był organistą, perkusisia orkiestrowym i dyrygentem chóralnym.

W r. 1896 załoył w Paryu ScholaCantorum, zrazu uczac chorału gregorianskiego i muzyki w stylu Palestriny (pózniej uodanowiele dalszych przedmiotów i szkoła ta stala sie Jedna z najsłynniejszych v. Einopie). W r 1911 został dyrektorem tej instytucji. L'c/v) wielu sławnych kompozytorów francuskich iobcych, m. in. Sa'Je"ego. Roussela, Aurica. Honeggera i Turiiie). Był tii.itorem licznych prac,m. in. fundamentalnej Com"-' cli.' compositiun musicale (4 tomy, pisane z A. Serieyx) jednym i. najwszechstronniejszych twórców francuskich swojej epoki.

W twórczosci muzycznej skłanial sie zrazu do slylu pónoromantyczncgo (symfonie programowe i poematysymfoniczne w stylu Liszta i Wagnera); uwaano go za francuskiego Brahmsa (muzykakameralna). Z licznych dziel orkiestrowych d'Indy'ego najbardziej znane sa: trylogiasymfoniczna Wallen-,kantaty sceniczne i utwory kameralne (m. m. 3 kwartety smyczkowe).

Do góry