Ocena brak

VICENZA

Autor /Licyniusz Dodano /20.04.2012

(wym. wiczęnca) Miasto u płn.-wsch. podnóża wzgórz Berici, nad Timonchio w pobliżu jej ujścia do Bacchiglione, w Wenecji Euganejskiej (płn.-wsch. Włochy), w czasach rzymskich ważny ośrodek Vicetia, zał. w I w. pne.; we wczesnym śrdw. stolica księstwa longobardzkiego, w 1314-87 we władaniu Scaligerów, potem Viscontich, w 1404-1797 należy do republiki weneckiej.

W XVI w. miasto przeżywa wielki rozkwit kulturalny, z tego okresu pochodzą wspaniałe budowle renesansowe, wzniesione głównie przez Palladia (zob.), z których miasto słynie. Kościoły gotyckie, gotycko-renesansowa katedra z XIV-XVI w., gotyckie domy i pałace.

Basilica Palladiana potężne arcydzieło Palladia (1549, zakończ. 1614), górujące nad miastem, z dwiema otwartymi galeriami kolumnowymi, dolna toskańsko-dorycka, górna jońska, zamykające w sobie gotycki pałac z XV w., Palazzo delia Ragione.

Palazzo Chiericati jedno z najważniejszych dzieł Palladia, zbud. w 1557, ozdobione wspaniałą salą kolumnową. W pałacu muzeum miejskie ze zbiorami archeologicznymi (Dionizos Praksytelesa) i galerią malarstwa (Mantegna, Tintoretto, Veronese, Bassano, Giorgione, Tycjan, Tiepolo, Van Dyck, Memling).

Teatr Olimpijski ostatnie dzieło Palladia, 1580, ukończone przez Scamozziego, pierwszy nowożytny kryty budynek teatralny, wykonany z drewna i stiuku, ze stałą scenerią, przedstawiającą plac i ulice w idealnej perspektywie, zbud. wg wzorów rz. z widownią na 1200 osób.

Podobne prace

Do góry