Ocena brak

Uwolnienie nerwu

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Zabieg wykonuje się w celu przywrócenia przewodnictwa nerwu uciśniętego przez bliznę, rozciągniętego lub drażnionego przez tarcie po nierównym podłożu. Najdogodniej operować (jeśli to możliwe) w niedokrwieniu, odsłaniając najpierw części nie zmienione i posuwając się od obu stron ku częściom zmienionym chorobowo. Nastrzykiwanie pnia nerwu fizjologicznym roztworem soli kuchennej ułatwia różnicowanie tkanek i rozrywa delikatne zrosty między poszczególnymi wiązkami nerwów.

Operacje wytwórcze na skórze (plastica cutis). Celem zabiegów jest zazwyczaj pokrycie ubytków albo usunięcie blizn skóry; warunkiem operacji jest zupełna jałowość pola i jego otoczenia.

Miejscowa plastyka typu Z polega na wycięciu po obu stronach ubytku pierwotnego lub wtórnego (po wycięciu blizny) trójkątnych, uszypułowanych płatów skóry i przesunięciu wierzchołków trójkątów w taki sposób, aby jeden zajął miejsce drugiego. Dzięki tego rodzaju „wymianie płatów” rana przybiera przebieg łamany. Sposobem tym można pokrywać niewielkie ubytki, najczęściej po wycięciu podłużnych ściągających blizn itp.

Miejscowa plastyka płatami uszypułowanymi ma wiele odmian w kształtowaniu i sposobach przesunięcia płatów. Niebezpieczeństwo niedokrwienia płatów można zmniejszyć zachowując stosunek szerokości podstawy do długości płata 2:3, przestrzegając delikatnej techniki operowania oraz ewentualnie postępując dwuczasowo.

Wolne przeszczepy skóry nie nadają się, w przeciwieństwie do sposobów poprzednich, do pokrywania ścięgien, pni nerwów i nośnych powierzchni kończyn. Płat z całej grubości skóry (lecz bez tkanki podskórnej) zapewnia lepsze wyniki niż płat 3/4 grubości, wymaga jednak pokrycia ubytku w miejscu jego pobrania. Warunkiem powodzenia plastyki skóry wolnymi przeszczepami jest wgojenie się płata oraz zapobieganie wtórnym zbliznowaceniom zarówno płata, jak i jego otoczenia.

 

Podobne prace

Do góry