Ocena brak

Utrata Jerozolimy

Autor /Sydonia Dodano /19.04.2013

Niepowodzenie drugiej krucjaty pogorszyło sytuację Królestwa Jerozolimskiego, coraz bardziej zagrożonegoprzez mahometan i wewnętrznie skłóconego. Nie mogło liczyć na pomoc Bizancjum, bo w nim toczyłysię od 1180 roku walki o tron cesarski, a panowanie Izaaka II Angelosa (1185-1195) zakończyło sięspiskiem i utratą tronu.

Stałego wzmacniania natomiast doznawał kalifat, zwłaszcza od objęcia (1171) tronu sułtańskiego przez utalentowanego władcę i wodza Salah-ed-Din (Saladyn). Gdy opanował (1183)Damaszek i Mossul, otoczył Królestwo Jerozolimskie ze wszystkich stron, a w 1187 roku przystąpił dojego zdobycia. Jako pretekstu do wojny wykorzystał napad krzyżowca Rainolda de Chatiiion na karawanęswej siostry i z potężną armią ruszył na Jerozolimę.

Królowi jerozolimskiemu udało się także zgromadzićbardzo silną armię, około 300 tysięcy rycerzy, joannitów i templariuszy, jednakże bitwa pod Hattin(5.07.1187) stała się jej druzgoczącą klęską. Zwyciężyła taktyka Saladyna, który zmusił wojsko chrześcijańskiedo ustawienia się w upalny dzień pod wiatr, pędzący na nie płomienie zapalonych krzewów itraw, a gdy byli fizycznie osłabieni, uderzył całą swoją siłą. Większość rycerzy chrześcijańskich, wyginęła,król jerozolimski Gwidon de Lusignan i wielu innych dostali się do niewoli, w której straconowszystkich pojmanych joannitów i templariuszy.

Po klęsce, wróg zagarnął zamki, których nie miał ktobronić, z wyjątkiem Tyru, i przystąpił do oblężenia Jerozolimy. Zdobyto ją 2 października 1187 roku. Wręku chrześcijan pozostały państwa Antiochii i Trypolis oraz dwa ważne zamki obronne, Tyr i Akkon.

Podobne prace

Do góry