Ocena brak

Uszkodzenia mięśni

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

Z punktu widzenia struktury i funkcji mięśnie narządu ruchu można rozpatrywać jako wynik synergicznego współdziałania między komórkami włókien prążkowanych i tkanką łączną, pochodzącą z mezenchymy, która będąc miejscem zarodkowej miogenezy determinuje kształt mięśnia, typ, rozmiar, miejsca przyczepów i czynności.

Podstawową składową jednostki mięśniowej narządu ruchu jest syncycjum i komórka włókna prążkowanego. Mięśnie człowieka są mieszanego typu. Włókna typu I są bogate w enzymy oksydacyjne i w mioglobinę, która magazynuje tlen i przyspiesza jego rozprowadzenie we włóknach mięśniowych. Typ II włókien zawiera mniej hemoglobiny (włókna białe), za to duże stężenie gliko-litycznych enzymów beztlenowych. Chociaż proporcje typu I i typu II są zdeterminowane genetycznie, to jednak trening, szczególnie w okresie wzrostu, może rozwijać głównie jeden z typów - np. trening specjalistyczny w niektórych dyscyplinach sportowych - z tym, że jest to raczej doskonalenie unerwienia, gdyż nie dochodzi do rzeczywistej zmiany w proporcjach poszczególnych włókien.

Naczynia krwionośne przebiegają w przegrodach tkanki łącznej między pęczkami włókien mięśniowych i tworzą bogatą siatkę kapilarów w endomy-sium otaczającym każde włókno. Naczynia przystosowują się do zmian długości mięśnia - skracanie przy skurczu i wydłużanie przy rozkurczu. Przepływ krwi dookoła włókien jest regulowany tętniczkami końcowymi, które przesyłają krew do kapilarów, a przez to do włókien, lub omijają je przez anastomozy tętniczo-żylne. Rodzaj przepływu, związany z wymogami czynności mięśnia, regulowany jest przez włókna naczynioruchowe sympatyczne, których pobudzenie powoduje skurcz.

 

Podobne prace

Do góry