Ocena brak

Uszkodzenia kręgosłupa

Autor /grubaska Dodano /18.12.2012

Przyczyną uszkodzenia kręgosłupa może być: 1) uraz bezpośredni, a) gdy ruchomy jest przedmiot uszkadzający, b) gdy ruchomy jest poszkodowany, a uszkodzenie następuje w miejscu uderzenia; 2) uraz pośredni, gdy uszkodzenie następuje w miejscu odległym, pod wpływem sił: a) zginających, b) prostujących, c) skręcających, d) działających w osi kości lub ciała, e) nagłego napięcia mięśni, f) nagłego zatrzymania się pojazdu (uszkodzenie z mechanizmu biczowego). Najczęściej mechanizm urazu jest złożony z kilku wyżej wymienionych elementów.

Uszkodzenie części miękkich. Do izolowanych uszkodzeń należą: a) naderwanie przyczepów mięśni i więzadeł (np. międzykolcowych) przy nagłych ruchach, b) skręcenie stawów międzykręgowych (torebek, więzadeł), c) uszkodzenie chrząstek stawów międzykręgowych i drobne, niewidoczne na radiogramie uszkodzenia wyrostków stawowych (mogą one być przyczyną późnych bólów miejscowych i przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych, np. w stawie szczy-towo-potylicznym i szczytowo-obrotowym), d) skręcenie i uszkodzenie obrąbka włóknistego krążka międzykręgowego.

Wszystkie te uszkodzenia cechują się nagłym początkiem, dużym, ale szybko mijającym bólem w miejscu uszkodzenia. Leżenie, odpoczynek i fizykoterapia lub blokady nowokainowe przyśpieszają ustępowanie dolegliwości.

Przerwanie obrąbka włóknistego i wypadnięcie jądra miażdżystego może nastąpić po podniesieniu większego ciężaru, po skoku, gwałtownym ruchu, jeżeli obrąbek stał się podatny na urazy w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Szczegóły podano w rodziale o zmianach zwyrodnieniowych.

Większe uszkodzenia, w postaci przerwania więzadeł, torebek stawowych, spotyka się po dużych urazach w połączeniu ze złamaniem lub zwichnięciem kręgu; zwykle są one bardziej rozległe, niż wynikałoby to z obrazu radiologicznego.

Podobne prace

Do góry