Ocena brak

Urządzenia do hydroterapii

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Urządzenia do ćwiczeń w wodzie są bardzo różne. Mogą to być proste, zwykłe wanny kąpielowe odpowiednio zaadaptowane, specjalne wanny lub baseny z pełnym wyposażeniem do ćwiczeń w wodzie, pływania i nauki chodzenia.

Najprostszym urządzeniem do ćwiczeń w wodzie jest wanna. W celu ułatwienia prowadzenia ćwiczeń w wannie wykonujemy następujące dodatkowe urządzenia: 1) drewniana, szczeblowa ławeczka usytuowana na wysokości 20-30 cm ponad dnem wanny; 2) taśma z gurtu, nylonu lub innego mocnego materiału szerokości około 30 cm. Pacjent leżąc na drewnianym podłożu z głową umieszczoną na taśmie ma pozycję zbliżoną do poziomej, znajduje się w pewnej odległości od dna wanny, co nie zmusza prowadzącego ćwiczenia do nadmiernego pochylania się, poza tym równe drewniane podłoże stwarza lepsze warunki do stabilizacji miednicy i tułowia przy wykonywaniu ćwiczeń kończynami. Z małymi dziećmi możemy również prowadzić naukę chodzenia w wannie. Wzdłuż wanny na jej powierzchni umieszczamy dwa drążki. Przy prawie zupełnym napełnieniu wanny wodą dziecko trzymając się drążków może uczyć się chodzić w wodzie.

Większe możliwości prowadzenia ćwiczeń w wodzie dają tanki Hubbarda lub specjalne baseny. TankHubbarda jest to duża metalowa wanna w kształcie zbliżonym do klepsydry, długości 1,5-2 m, szerokości 1-1,5 m i głębokości 0,5-0,7 m. Zaopatrzona jest ona zazwyczaj w transporter do wkładania i wyjmowania pacjenta z wanny i w taśmy podtrzymujące głowę nad powierzchnią wody przy prowadzeniu ćwiczeń w pozycji leżącej. Poza tym tanki Hubbarda mają urządzenia do masażu wirowego, a niektóre również pogłębione dno w części środkowej do nauki chodzenia.

 

Podobne prace

Do góry