Ocena brak

Umaszczenie konia

Autor /wera Dodano /31.01.2012

Barwa okrywy włosowej konia, czyli jego umasz­czenie. może być rozmaita. Wyróżnia się nastę­pujące maści: gniada, kara, kasztanowata, siwa, bułana i tarantowata. Białe fragmenty sierści na czole konia są nazywane gwiazdkami, a w dolnej części nóg - skarpetami.
Koń maści gniadej ma ciemnobrunatną sierść, czarną grzywę, ogon oraz dolne odcinki kończyn. Koń kary jest jednolicie czarny, natomiast koń kasztanowaty ma sierść żółtawą, rudą lub brązową, grzywę i ogon tej samej barwy. Podobnie do konia gniadego ubarwiony jest koń bułany. u którego występuje często ciemna pręga na grzbiecie i ciem­ne kończyny powyżej stawów pęcinowych.
Maść siwą mają osobniki, których sierść jest biała i często zmieszana z sierścią ciemniejszą. Konie siwe rodzą się brązowe, jednak z wiekiem ich sierść staje się coraz jaśniejsza, gdyż pojawia­ją się białe włosy. Okres bielenia trwa od kilku do kilkunastu lat. Maść tarantowata charakteryzuje się występowaniem ciemnych plam wielkości pięści tialę sierści o barwie białej.
Konie appaloosa to rasa północnoamerykańska.
Zwierzęta te mają duże, białe plamy na zadzie i lędźwiach, oraz ciemne oznaczenia nieregularnie rozrzucone na ich tle. Znane są także konie o maści
myszatej. dereszowatej, izabelowatej. W języku hodowców koni występują także inne określenia, opisujące poszczególne odmiany podstawowych maści, charakteryzujące różnice w odcieniach głównych typów rysunku i barwy sierści.

Podobne prace

Do góry