Ocena brak

UGOLINO DELLA GHERARDESCA

Autor /Konradyn Dodano /20.04.2012

Szlachcic włoski z gibelińskiej rodziny pizańskiej; zdobył przy pomocy Florencji, Lukki, Pistoi i Sieny dyktatorską władzę jako podesta w Pizie, ale po klęsce poniesionej w bitwie morskiej pod Melorią z Genueńczykami w 1284 pozycja jego się zachwiała, gdyż uważano, że jego niedbalstwo było przyczyną przegranej. Wtedy spróbował wkraść się w łaski gwelfów, czym - wzbudził nieufność i niechęć obu stronnictw.

W czasie zamieszek w mieście arcybiskup Pizy, Ruggieri Ubaldini, obiegł go w ratuszu, zmusił do kapitulacji i uwięził wraz z dwoma synami i dwoma wnukami w starej wieży „Muda" (na której miejscu Vasari wzniósł w 1607 Palazzo deli' Orologio-wł. , 'Pałac Zegarowy' a. delia Gherardesca), gdzie umarli z głodu w 1289. Ruggieri okazał się równie krwawym tyranem jak jego poprzednik.

Dante w Boskiej komedii (zob. Komedia), Piekło, 33, umieszcza ich obu w 3. kole 9. kręgu piekieł, gdzie mściwy Ugolino nasyca wieczny głód wżerając się w czaszkę arcybiskupa. Historię Ugolina podejmuje też Chaucer w Opowieściach kanterberyjskich (zob. Opowieść), mianowicie w Opowieści Mnicha (20).

Śmierć Ugolina obraz (1786) J. L. Davida, Valence, Musee des Beaux-Arts.

Podobne prace

Do góry