Ocena brak

Uczeń i mistrz w literaturze

Autor /kostek Dodano /11.04.2013

J. Andrzejewski "Bramy raju" -Krucjata dziecięca prowadzona przez Jakuba z Cloyes zainspirowana została nie przez Boga, jak twierdzi pasterz, ale przez Ludwika z Vendome (krucjata bez niego spoczywającego w ciężkiej trumnie, ale z je,go pragnień zrodzona). Były krzyżowiec, dla odkupienia swych win, namawia niewinnego i pięknego Jakuba, by ten w imię Boże poprowadził dzieci do Jerozolimy. Jakub traktuje Ludwika z Vendome jak człowieka-boga, ufa mu i wierzy, iż powinien wypełnić jego posłannictwo. Patrz: krucjata.

U. Eco "Imię róży" - Wilhelm z Baskerville jest dla Adsa z Melku człowiekiem, który ukształtował jego osobowość, wprowadził go w świat tajemnicy, a nawet grozy. Wilhelm nie odsuwa Adsa od śledztwa prowadzonego w opactwie, traktuje go jak swego pomocnika, a niekiedy korzysta z jego rad (np. wyjście z bibliotecznego labiryntu). Jednocześnie stara się go nauczyć, iż człowiek powinien kierować się w życiu przede wszystkim rozumem i doświadczeniem. Wyznawana przez mistrza filozofia legła w gruzach wobec zaistniałej rzeczywistości, ajego uczeń napisze po latach: Stale modlę się, by Bóg przyjąt jego duszę i wybaczy~ mu liczne akty pychy, które kazata mu popetnić duma z rozumu.

M.A. Bułhakow "Mistrz i Małgorzata" - W powieści tej pojawiają się postacie trzech mistrzów: Woland, Jeszua Ha-Nocri i Mistrz. 1) Woland (zwany tutaj często messer, sam nazywa siebie mistrzem czarnej magii) jest najwyższym autorytetem dla swojej świty, a potem także dla Małgorzaty. 2) Jeszua Ha-Nocń jest mistrzem dla Mateusza Lewity, lecz także dla Poncjusza Piłata, którego stara się przekonać, że w istocie nie ma ludzi złych, a są tylko ludzie nieszczęśliwi. 3) Tytułowy Mistrz, nazwany tak przez Małgorzatę (analogia do mistrza Fausta i Małgorzaty) ze względu na swą niezwykłą wiedzę i talent, jest nauczycielem życia dla Iwana Bezdomnego, któremu ukaże nowe spojrzenie na świat, a także zniechęci go do pisariia słabej poezji.

L. Carroll "Alicja w krainie czarów" - Rozmowa Alicji z panem Gąsienicą to parodia filozoficznego dyskursu ucznia i mistrza. Komizm sceny podkreśla fakt, że człowiekjest pouczany przez gąsienicę, a nawet musi tłumaczyć się przed nią. Pytaniem najczęściej pojawiającym się tu jest: Kim jesteś?, co wskazywałoby na egzystencjalną problematykę dialogu. W istocie jest on pełną niedorzeczności i absurdalną wymianą zdań, a mistrz Gąsienica nie potrafi odpowiedzieć na najprostsze pytania Alicji. 


Podobne prace

Do góry