Ocena brak

Trubadurzy

Autor /DariuszZeSpychowa Dodano /05.04.2013

Sztuka, a z nia i muzyka, była zawsze wiernym odbiciem ycia. Fundamentalnym zmianompolitycznym odpowiadały zmiany w sferze muzycznej. Rycerze sa co prawda poboni, ale ichycie upływa inaczej ni ycie duchownych; tu licza sie przygody rycerskie, przyjaznie, aprzede wszystkim - miłosc, która staje sie głównym tematem poezji i piesni. Powstaje lirycznasztuka trubadurów; piesn rycerska, szlachetna, pełna godnosci, opanowana, czesto subtelna.Autorzy piesni sa twórcami melodii i słów, sa te czesto wykonawcami swoich utworów.

Trubadurzy działali w południowej Francji i posługiwali sie jezykiem staroprowansalskim(lengua d'oc), gdy na północy Francji działali truwerzy (tworzacy w dialekcie langue d'oil) - wich piesniach moe wiecej jest elementów ludowych. Sztuka trubadurów to sztuka dworska,wielbiaca kobiety (co wszake jest równoległe do kultu Maryjnego, który w tym czasiepojawił sie i opanował Europe). W samej poezji mona odnalezc sporo wpływów arabskich.

Pojecie trubadur przypuszczalnie pochodzi od trobar (znajdowac), ale moe byc tewyjasnione od słowa tropy. Poezje Wilhelma X, ksiecia Akwitanii (zm. 1120) opiewajamiłosc w formie bardzo prostych liryk jednogłosowych (instrumenty tylko zdwajały melodie),z czasem jednak piesni trubadurów staja sie bardziej kunsztowne, a nawet melodyczniewymyslne i ornamentalne. Z Francji kunszt tworzenia takich piesni przeniósł sie do Portugaliii górnych Włoch, do Anglii, na Sycylie i nawet na Wegry. Z lat 1100-1300 zachowało sie ok.2600 utworów (głównie jednak teksty); historia muzyki zna około 450 trubadurów (wsródnich nie brak kobiet - 20 - frobairitz).

Autorzy piesni pochodza z wszystkich niemal klasspołecznych. Charakterystyczne dla swojej dworskosci sa piesni Wilhelma IX (czyli WilhelmaVII z Poitiers), autora jedenastu piesni o strofkowej budowie, typowych przez to, e mówiłyone o poadaniu i niespełnieniu; w pózniejszych generacjach popularny był motyw miłosci„na odległosc” (amor de lonzi), miłosci tłumionej, oczekujacej chocby najmniejszego znakuprzychylnosci u tej, która stała sie celem życia trubadura.

Podobne prace

Do góry