Ocena brak

Tron

Autor /Hilaria Dodano /16.11.2012

Symbol władzy i stawy w sferze świeckiej i sakralnej, często znajdujący się na podwyższeniu i zaopatrzony w y baldachim. Forma i materiał tronu często mają dodatkowe znaczenie symboliczne, i tak np. buddyzm zna wyobrażenie diamentowego (diament) tronu Buddy, który ma stać u stóp drzewa bodhi (figowiec). Egip. bogini Izyda być może pierwotnie była pojmowana jako wcielenie tronu władcy, który wyobrażano sobie jako istotę boską; często nosi ona na głowie hieroglif określający tron.

Tron Boga lub poszczególnych bóstw, jest w różnych religiach noszony przez anioły lub święte zwierzętasymbole.Koran często mówi o Allanu nazywając go ,,Panem Tronu" lub „Mistrzem Tronu"; tron symbolizuje tu sumę boskiej mądrości, opisuje się go jako zrobiony z niepo-jęcie jasno świecącego zielonego materiału i jako wyposażony w 70000 języków, które chwalą Boga we wszystkich mowach świata; ma on zmieniać barwę 70000 razy dziennie i zawierać w sobie praobrazy wszelkich rzeczy istniejących; odległość między podpierającymi go filarami jest tak duża, że szybko lecący ptak mógłby ją pokonać w 80000 lat. W judaizmie tron króla lub też całe miasto Jerozolima reprezentowały symbolicznie tron i władzę Jahwe nad swym ludem.

W Starym Testamencie tron pojawia się przede wszystkim jako symbol sędziowskiej władzy Boga. Kościół wczesno-chrześc. przejął od Rzymian katedrę, fotel ze sklepionym oparciem, na którym zasiadały wysoko postawione osobistości, podczas gdy inni stali. Kościół uczynił z niego symbol duchownego urzędu nauczycielskiego i nadał mu liturgiczne znaczenie miejsca zasiadania założyciela Kościoła lub biskupa. Sztuka wczesnochrześc. rozwinęła motyw symbolicznego przygotowania tronu na powrót Chrystusa w dniu Sądu Ostatecznego (Etimasia).

Podobne prace

Do góry