Ocena brak

TOVEY JOHN CRONYN (1885-1971) - admirał

Autor /bobek Dodano /02.03.2011

Brytyjski oficer Royal Navy od 1900 r., w 1915 r. objął dowództwo niszczyciela Onslow, który prowadził do walki w czasie bitwy ju­tlandzkiej. Od 1923 r. dowodził flo­tyllą niszczycieli, a następnie pan­cernikiem Rodney. W chwili wybu­chu II wojny światowej był zastępcą dowódcy Floty Śródziemnomor­skiej adm. Andrew *Cunninghama. 18 października 1940 r. objął dowódz­two Floty Macierzystej (*Home Fleet). W maju 1941 r. dowodził akcją pościgu za *Bismarckiem i zatopienia go.

Był zwolennikiem podejmowania ataków na największe okręty nie­mieckie, co nie znajdowało uznania admiralicji, wg której głównym zadaniem Home Fleet była ochronażeglugi. Był przeciwny wycofaniueskorty i rozwiązaniu konwoju*„PQ-17" (odmienne zdanie miaładm. Dudley *Pound i jego głosprzeważył). Zrezygnował ze stano­wiska w wyniku konfliktów z pre­mierem Winstonem Churchillem(m.in. na tle planu premiera w spra­wie przeprowadzenia ataku okrętówRoyal Navy na wybrzeże norweskieoraz kontynuowania konwojów doZwiązku Radzieckiego mimoogromnych strat).

Największą po­rażką Toveya było wymknięcie sięokrętów niemieckich z Brestui przejście 12-13 lutego 1942 rprzez kanał La Manche pod bo­kiem Home Fleet (operacja *„Cer-berus"). Od 1943 r. dowodził mor­skim dowództwem Norę (NoręCommand). Położył wielkie zasługw organizacyjnym przygotowaniuinwazji na *Normandię w czerwcu1944 r.

Podobne prace

Do góry