Ocena brak

Tkanka tłuszczowa brunatna

Autor /Irmina674 Dodano /22.08.2013

Tkanka tłuszczowa brunatna w organizmie człowieka występuje w tkance podskórnej okolicy międzyłopatkowej, na szyi, śródpiersiu, w okolicy nerek, nadnerczy, grasicy, przytarczyc, a także w pobliżu tętnic szyjnych i podobojczykowych. Występuje ona w dużej ilości u noworodków i dzieci, po czym stopniowo zanika i przekształca się w tkankę tłuszczową żółtą (wcześniej u osobników żeńskich).

Komórki tkanki tłuszczowej brunatnej układają się w zraziki przedzielone tkanką łączną właściwą wiotką. Tkanka ta jest szczególnie obficie unaczyniona, co związane jest z jej funkcją. Bierze ona udział w termoregulacji dzięki wytwarzaniu ciepła. Wytwarzanie ciepła jest regulowane przez układ nerwowy, (głównie) przez noradrenalinę oraz hormony tarczycy.

Komórki tkanki tłuszczowej brunatnej pełnią także funkcję narządu endokrynowego. Podobnie, jak komórki tkanki tłuszczowej żółtej, komórki tkanki tłuszczowej brunatnej, choć w mniejszym stopniu, wydzielają kilkanaście polipeptydowych hormonów (leptyna, resystyna, adiponektyna, angiotensyna, IL-G, TNF-α).

W porównaniu do komórek tkanki tłuszczowej żółtej, komórki tkanki tłuszczowej brunatnej mają jądro położone centralnie, a tłuszcz występuje w postaci licznych drobnych kropelek (zob. komórki tłuszczowe brunatne). Nazwa tej tkanki pochodzi od jej brunatnego koloru, który jest wynikiem obecności cytochromów zlokalizowanych w bardzo licznych mitochondriach.

Podobne prace

Do góry