Ocena brak

Tętnica wieńcowa prawa serca

Autor /ashley Dodano /18.01.2012

T. wieńcowa prawa rozpoczyna się w prawej zatoce aorty. Z początku tętnica biegnie między uszkiem prawym a stożkiem tętniczym prawym; dalej w bruździe wieńcowej z początku kieruje się w stronę prawą, następnie zaś na powierzchni przeponowej wr stronę lewą. po czym zstępuje ku dołowi w bruździe międzykomorowej tylnej jako gałąź międzykomorową tylna (ramusposłerior), dochodząc u dołu do wcięcia koniuszka serca. Druga gałąź, n.eraz tej samej grubości co poprzednia, biegnie dalej w bruździe wieńcowej w prze-uzeniu głównego pnia. Gałęzi międzykomorowej tylnej towarzyszy żyła środkowa serca, naczynia chłonne oraz gałązki nerwowe splotu sercowego iv*raz z licznymi komorka mi zwojowymi. Ten powrózek naczyniowo-nerwowy wskazuje na przebieg bruzdy międzykomorowej tylnej.

Z mniejszych odgałęzień t. wieńcowej prawej jedne dochodzą do przedsionka, są to gałązki wstępujące, drugie przeznaczone są dla komory, są to gałązki zstępujące.

Gałązki wstępujące, czyli przedsionkowe, w liczbie 3 lub 4 zaopatrują ścianę przednią i tylną przedsionka prawego. Jedna z nich biegnie w bruździe granicznej i zaopatruje węzeł zatokowo-przedsionkowy.

Gałązki zstępujące, czyli komorowe, zaopatrują ścianę przednią komory, brzeg prawy oraz ścianę tylną; jedna z gałązek przednich jako gałązka stożka tętniczego prawego zespala się z odpowiednią gałązką lewą.

Poza powyższymi gałąź międzykomorowa tylna oddaje gałązki boczne do obu komór, prawe i lewe, oraz gałęzie przegrodowe tylne. Te ostatnie wg Testut są mniej rozwinięte, krótsze i mniej liczne niż przednie; występują one w liczbie 7 do 12. Ich obszar rozprzestrzenienia ogranicza się do tylnej 1/8 części przegrody oraz do większości układu przewodzącego . Dolne gałązki przegrodowe tylne nieraz odchodzą z odcinka końcowego gałęzi międzykomorowej przedniej, zwłaszcza kiedy tylna jest słabo rozwinięta.

Podobne prace

Do góry