Ocena brak

Test mięśnia podłopatkowego

Autor /kajtek Dodano /20.12.2012

Wykonanie: Test ten po odwróceniu może być stosowany do oceny mięśnia pod-grzebieniowego. Przy nie w pełni zbliżonym do tułowia stawie łokciowym porównuje się w obu stawach ramiennych bierną rotację zewnętrzną, a następnie czynną rotację wewnętrzną wbrew oporowi.

Interpretacja: Zwiększona, w porównaniu z drugą stroną, bierna rotacja zewnętrzna świadczy o uszkodzeniu mięśnia podłopatkowego; nie jest ona znaczna, gdy uszkodzona jest tylko górna jego część.

Główną przyczyną wzrostu rotacji zewnętrznej jest utrata funkcji mięśnia podłopatkowego, a nie samo jego uszkodzenie.

Choroby mięśnia podłopatkowego objawiają się osłabieniem siły rotacji wewnętrznej oraz dolegliwościami bólowymi. Osłabienie siły z niewielkimi dolegliwościami bólowymi świadczy raczej o przerwaniu; przy większych bólach, w większości przypadków, różnicowanie między obecnością i brakiem przerwania mięśnia nie jest możliwe.

Specyficznym testem dla mięśnia podłopatkowego jest wykonanie czynnej rotacji wewnętrznej za plecami, przy czym kończyna górna jest zgięta w stawie łokciowym do 90° i odciągana w kierunku grzbietowym od części lędźwiowej kręgosłupa. Bierna rotacja wewnętrzna jako złożony ri'ch w stawie ramiennym i znajdującym się między łopatką i klatką piersiową może być oceniona kciukiem w zależności od bezpośrednio osiąganych nim wyrostków rylcowatych części piersiowej i lędźwiowej kręgosłupa. 

Interpretacja: Bóle lub osłabienie rotacji zewnętrznej świadczą o chorobie mięśnia podgrzebieniowego. Osłabienie rotacji przemawia za jego uszkodzeniem, ponieważ w większości przypadków przerwanie mięśnia podgrzebieniowego nie sprawia dolegliwości bólowych.

Podobne prace

Do góry