Ocena brak

Test kompresyjny Noblea

Autor /kajtek Dodano /20.12.2012

Ocena przykurczu mięśnia napinacza powięzi szerokiej.

Wykonanie: Chory leży na plecach. Badający zgina kończynę w stawie kolanowym do kąta 90°, a biodrowym do kąta 50°; utrzymuje ją w tej pozycji. Następnie palcami lewej, leżącej na udzie ręki, próbuje wywrzeć lekki ucisk na boczny kłykieć kości udowej. Z kolei staw kolanowy jest biernie prostowany przy zgięciu stawu biodrowego i wzrastającym ucisku bocznego kłykcia kości udowej. Ze zgięcia 40° poleca się choremu powoli w pełni wyprostować staw kolanowy.

Interpretacja: Mięsień napinacz. powięzi szerokiej rozpoczyna się po brzuszno--bocznej stronie kości biodrowej (kolec biodrowy przedni górny). Jest jakby brzuszną częścią mięśnia pośladkowego średniego. Jego ścięgno, pasmo biodrowo-piszczelow e, znajdujące się od przodu wzmacnia napięcie powięzi szerokiej.

Przez pasmo biodrowo-piszczelow e mięsień napinacz powięzi szerokiej przyczepia się na guzowatości pasma biodrowo-piszczelowego (guzek Gerdy'ego). W swojej dalszej części napina się nad bocznym nadklykciem. Pasmo biodrowo-piszczelowe jest maksymalnie obciążone, kiedy staw kolanowy jest prostowany ze zgięcia 30°.

Dolegliwości bólowe, zlokalizowane proksymalnie i dy stal nie w przebiegu pasma biodorowo-piszczelowego, świadczą o przykurczu mięśni albo pasma. Jeżeli przy wzrastającym wyproście pojawia się ból po stronie grzbietowej uda, to spowodowany jest przykurczem mięśni kulszowo-udowych i nie należy go mylić z przykurczem mięśnia napinacza powięzi szerokiej.

Podobne prace

Do góry