Ocena brak

Tekstylia

Autor /Ruciak Dodano /31.01.2012

Kiedy odkryto, zez lnu i wełny można otrzymać długą, nieprze­rwaną przędzę, zaczęto tkać z niej różne materiały. Najstarsze zacho­wane tkaniny to fragmenty płótna pochodzące sprzed około 7000 lat.
Współczesny przemysł tekstylny pro­dukuje ogromne ilości różnego rodzaju włókien sztucznych i naturalnych. Włókna naturalne są wytworami pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
Wełna owcza jest podstawowym surowcem do produkcji włókien pochodzenia zwierzęcego. Zbudowana jest ona z białka o nazwie keratyna. Włókna pochodzące od innych zwierząt mają podobną strukturę. Należy do nich moher (pocho­dzący z kóz angorskich) i kaszmir (z kóz kaszmirskich), zwykła kozia wełna, a także wełna z wiel­błądów, lam, koni i królików.
Jedwab naturalny jest włóknem otrzymywa­nym z kokonów gąsienic jedwabnika morwowe­go. Gąsienice wytryskują ciekłe białko, zwane fibroiną, które w kontakcie z powietrzem natych­miast tężeje. Każda z larw produkuje nieprzerwa­ną nić fibroiny, długą na kilka kilometrów, którą oplata się, formując w ten sposób kokon. Pro­dukcja jedwabiu polega na zbieraniu i rozwijaniu tych kokonów.

Podobne prace

Do góry