Ocena brak

Taniec

Autor /Teresa777 Dodano /16.11.2012

Jako ruch rytmiczny i zarazem ekstatyczny taniec w wielu kulturach łączono z sitami twórczymi i porządkującymi. Dlatego w wielu mitach pojawiają się bogowie i herosi, którzy w tańcu dają światu początek i zarazem go porządkują (często z odniesieniem do cyklicznych przemian planet, pór roku i dnia itd.).

Tańce rytualne uchodziły w wielu kulturach za środek ustanowienia związku między niebem a ziemią, a więc wybłagania deszczu, płodności, łaski itd., lub (przede wszystkim w tańcach szamanów i czarowników) uzyskania możliwości poznania przyszłości. Rozpowszechnione są również symboliczne gesty w czasie tańca, wykonywane przede wszystkim za pomocą rąk (ręka), których sens jest najczęściej zrozumiały tylko wtajemniczonym.

W Chinach sztuka taneczna jako wyraz kosmicznej harmonii pozostawała w ścisłym związku z symboliką i rytmiką liczb. U ludów Czarnej Afryki taniec był pierwotnie związany z niemal wszystkimi czynnościami codziennego życia i rytuału jako składnik transcendentny. Egipcjanie znali wiele różnych tańców kultowych, w których — podobnie jak to się działow wielu innych kulturach — często brały udział personifikacje bóstw.

Stary Testament opisuje sceny taneczne jako wyraz radości duchowej (uroczysty taniec kobiet po zwycięstwie Dawida nad Goliatem, taniec Dawida przed Arką Przymierza), jak również uwodzicielski i śmiercionośny taniec Salome.

Podobne prace

Do góry