Ocena brak

TALAVERA DE LA REINA, m. w środk. Hiszpanii nad rz. Tag, na zach. od Toledo

Autor /Erazm123 Dodano /18.06.2013

Gdzie 27-28 VII 1809 doszło do zaciętej bitwy między wojskami ang. Wellingtona i hiszp. gen. Cuesty a franc. króla Józefa Bonapartego i marsz. Jourdana. Sprzymierzeni mieli 55 tys. żoł. (w tym 35 tys. Hiszpanów) i 60 dział. Francuzi natomiast 46 tys. i 80 dział.

Wellington zajął stanowiska za rz. Alberche. 27 VII omal nie dostał się do niewoli k. wioski Casa das Salinas. Miał też poważne kłopoty z koordynacją działań z Cuestą. Anglicy zajmowali płn. część frontu, a Hiszpanie płd. Ich stanowiska były wzmocnione fortyfikacjami ziemnymi. Część wojsk hiszp. wpadła w panikę, kiedy na horyzoncie pojawiła się franc. kaw. Walka zaczęła się jednak dopiero 27 VII wieczorem. Dyw. piech. gen. Ruffina zaatakowała obsadzone przez Anglików wzgórze Medellin, ale została odparta. 2 dyw. ang. gen. Hilla przeszła do kontrataku, lecz i ona nie uzyskała trwałego powodzenia. Walka ustała o godz. 23.

Następnego dnia już o godz. 5 Józef Bonaparte uderzył całością swoich sił. Dwie godziny później atak franc. załamał się. O godz. 11 podjęto kolejnąpró-bę opanowania wzgórza Medellin, ponosząc duże straty w ogniu armatnim i karabinowym. Po następnej nieudanej próbie przełamania ang. frontu Francuzi starali się obejść lewe skrzydło ang. przez rozległą równinę, osłanianą przez kaw. przeciwnika. Znowu ponieśli spore straty.

O godz. 16.30 Józef Bonaparte dał rozkaz przerwania walki i wycofał się ku Toledo. Anglicy stracili 5365 żoł., Hiszpanie 1,2 tys., a Francuzi 7268 i 20 dział. Wellington także wycofał się z pobojowiska, nadchodziły bowiem wojska Soulta, które mogły odciąć drogę do Portugalii.

Podobne prace

Do góry