Ocena brak

TAKSJE

Autor /KolesHaHa Dodano /02.08.2013

Typ reakcji ruchowych roślin, bakterii, sinic i grzybów, polegający na swobodnej zmianie położenia w przestrzeni, a nie jedynie ustawienia, ukierunkowanej określonymi bodźcami. Mogą one odbywać się w kierunku źródła bodźca (taksja dodatnia) lub w kierunku przeciwnym (taksja ujemna). Wyróżniamy również fobotaksje - niecelowe zmiany kierunku ruchu w wyniku działania bodźca stresowego i topotaksje - celowe zmiany kierunku ruchu związane z jednostronnym działaniem bodźca.

Taksje wykonują bakterie sinice, okrzemki, wiciowce, a także niektóre organy lub organelle roślin, np. pływki glonów,.gamety paprotników i nagonasiennych oraz chloroplasty. Przy czym bakterie fotosyntetyczne reagują głównie fobotak-sjami, a organy mchów i paproci topotaksjami. Sinice, wiciowce i okrzemki wykazują oba typy reakcji.

Do najpowszechniej występujących taksji należą: fototaksje - generowane w odpowiedzi na światło, chemotaksje związane ze stężeniem różnych związków chemicznych oraz geotaksje związane z siłą grawitacji i higrotaksje związane z wilgotnością.

Podobne prace

Do góry