Ocena brak

Tacyt [Publius Cornelis Tacitus]

Autor /aAdolf Dodano /07.05.2013

ok. 55-ok. 120 roku, historyk rzymski. Przebył wszelkie szczeble senatorskiego cursus honorum i historii poświęcił się dopiero w ostatnich dwudziestu latach życia. Dzieje (Historiae), częściowo zaginione, dotyczyły historii najnowszej, okresu od śmierci Nerona do śmierci Domicjana. Roczniki (Annalcs), późniejsze od nich, również nie doszły do nas w komplecie.

Opublikowane pod koniec życia autora, zdają sprawę z wcześniejszych wydarzeń, od śmierci Augusta do śmierci Nerona. SoHdme udokumentowane, dzieło Tacyta to dzieło wybitnego historyka, przenikliwego psychologa, moralisty i mistrza prozy łacińskiej. Fragment z jego Roczników stanowi, praktycznie rzecz biorąc, nasze jedyne źródło mówiące o prześladowaniach za Nerona w bezpośrednim związku z pożarem Rzymu w 64 roku.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy Tacyt obarcza chrześcijan odpowiedzialnością za ten pożar; zdaje się, że nie, ale ich ,.nienawiść do rodzaju ludzkiego" sama w sobie zasługuje jego zdaniem na surową karę. Tacyt pisze również o Żydach i jest wyrazicielem starożytnego antysemityzmu.

Podobne prace

Do góry