Ocena brak

Szyny ortopedyczne wykonane z tworzyw termoplastycznych

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Wprowadzenie do użytku klinicznego tworzyw termoplastycznych zrewolucjonizowało zasady doraźnego zaopatrzenia ortopedycznego. Tworzywa te pod wpływem temperatury około 60°C stają się elastyczne i można jej łatwo dopasować do kształtów kończyn bez wywoływania ryzyka odleżyn. Materiały te występują w formie arkuszy, gładkich lub perforowanych w zależności od zastosowania. Do pewnych zastosowań, jak podłużniki, unieruchamianie złamań, można użyć gotowych wykrojów produkowanych w różnych rozmiarach. W innym wypadku wycinamy fragment arkusza odpowiednio do potrzeb. Jedną z postaci handlowych jest Orfit.Występuje on w dwóch postaciach: miękkiej, stosowanej do unieruchamiania ręki, palców czy stabilizacji stawu ramiennego, i twardej, przeznaczonej do stabilizacji złamań, wykonywania gorsetów czy nawet protez. Termoplastyczność wpływa na możliwości wielokrotnej zmiany kształtu ortezy i jej całkowite przemodelowanie.

Sposób użycia. Po wycięciu pożądanego kształtu płyty, umieszczamy wykrój w basenie z wodą destylowaną. Po podgrzaniu wody do około 60°C materiał staje się przezroczysty i giętki. Przezroczystość ułatwia wykonawcy identyfikowanie obszarów, które powinny być ochraniane. Krawędzie wykroju mogą być wygładzone przez podgrzanie i wygładzenie mokrą ręką. Przed przyłożeniem na skórę wykrój powinien być spryskany silikonem. Nie jest to konieczne w przypadku stosowania pończoszki. W wybranych miejscach można po podgrzaniu przymocować rzepy.

Zastosowanie: podłużniki po leczeniu operacyjnym u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym czy przepukliną oponowo-rdzeniową, unieruchamianie złamań w obrębie palców i ręki, np. urazy narciarskie, następstwa porażeń w postaci stopy opadającej lub ręki spastycznej, po leczeniu operacyjnym.

Rozwinięciem opisanych materiałów są szyny i gorsety Orfizip, wyposażone w zamki błyskawiczne. Zarówno gorset, jak i szyna zapakowane są w opakowanie hermetyczne. Po podgrzaniu do temperatury 65°C wyjmujemy materiał z opakowania. Gorset z jednostronnie zamkniętym zamkiem błyskawicznym przykładamy choremu bezpośrednio do ciała i zapinając drugi zamek, domodelowujemy gorset do sylwetki. Czynności te należy wykonać szybko, gdyż czas zastygania wynosi około 10 min. Podobnie można wykonać szynę na kończynę. Tak wykonane szyny i gorsety są bardzo wygodne, higieniczne (można je prać), a nade wszystko właściwie stabilizują odpowiedni fragment ciała chorego.

Wskazania do stosowania tych gorsetów to: osteoporoza, zapalenia stawów kręgosłupa, bóle kręgosłupa czy porażenia pochodzenia rdzeniowego. Natomiast wskazania do stosowania szyn Orfizip to: unieruchomienie pooperacyjne nadgarstka, zespół kanału nadgarstka, skręcenia nadgarstka. Tak wykonana szyna może być również podstawą dla szyny dynamicznej.Podobne prace

Do góry