Ocena brak

Szyfrowanie symetryczne

Autor /Berno333 Dodano /07.03.2013

Szyfrowanie symetryczne - najstarsza metoda szyfrowania informacji, w której funkcjonuje jeden utajniony klucz kryptograficzny, znany jedynie nadawcy i odbiorcy przesyłanej wiadomości. Znajomość algorytmu szyfrującego (klucza kryptograficznego) jest wystarczająca do odtworzenia algorytmu deszyfrującego, gdyż obydwa przekształcenia kryptograficzne: szyfrujące E (Encryption) i deszyfrujące D (Decryption), są z reguły identyczne (z niewielkimi wyjątkami).

Zasadniczym elementem uzyskania poufności i autentyczności informacji w szyfrowaniu symetrycznym jest zapewnienie braku dostępu do prywatnego klucza szyfrowego przez osoby niepowołane. Ze względu na sposób przetwarzania informacji i użycie klucza w szyfrowaniu symetrycznym wyróżnia się algorytmy blokowe i strumieniowe. Algorytm szyfrowania blokowego szyfruje informację w porcjach charakterystycznych dla danego algorytmu, a bloki dłuższe są dzielone na mniejsze.

Algorytm strumieniowy traktuje tekst wejściowy jako strumień bitów, który za pomocą klucza jest sukcesywnie zamieniany w szyfrogram. Do najbardziej znanych kluczy symetrycznych należą: wiele wersji algorytmu DES oraz algorytm PGP, opcjonalnie stosowany do szyfrowania poczty elektronicznej.

Podobne prace

Do góry