Ocena brak

Sztuka prehistoryczna

Autor /Zecer Dodano /31.01.2012

Sztuka prehistoryczna dzieli się na dwie kategorie - malowidła ścienne i zdobnictwo. O ile zdobione przedmioty użytkowe i figurki znajdujemy w całej niemal Europie, o tyle malowidła ścienne spoty­kane są jedynie w jej południowej części, głównie w jaskiniach we Francji i Hiszpanii. Figurki kobiet, tzw. Wenus paleolityczne są bardzo interesujące. Historycy sztuki zachwycają się także pięknymi kolorami używanymi przez twórców jaskiniowych malowideł ściennych i wyobraźnią autorów. Te właśnie malowidła stanowią wizytówkę sztuki gór­nego paleolitu.
Prehistoryczni twórcy używali różnych barw­ników, dominujący mi kolorami były czerwień, żółć i brąz. Głównym motywem były zwierzęta - bizo­ny, jelenie, dzikie woły, rzadziej spotyka się posta­cie ludzkie. Najczęściej przedstawiano je przebrane w skóry zwierząt - prawdopodobnie był to strój używany w czasie rytuałów myśliwskich.
Najbogatszy zbiór malowideł ściennych odkry­to w jaskini Lascaux w południowo-zachodniej Francji. Pochodzą one sprzed około 15 tysięcy lat. Przedstawiają sceny z polowań i życia codzien­nego. Dzięki nim naukowcy wiele dowiedzieli się o życiu człowieka pierwotnego. Jaskiniowe malo­widła w Lascaux odkryto dopiero w 1940 roku.
W Altamirze, w północnej Hiszpanii, liczące sobie około 14 tysięcy lat rysunki na ścianach jaskiń przedstawiają zwierzęta, na które wówczas polo­wano - bizony, dziki, żubry i koziorożce. Historycy podejrzewają, że owe malowidła pełniły funkcje rytualne - stanowiły tło ceremonii, których celem było zapewnienie urodzaju i powodzenia na polo­waniach, lub uroczystości inicjacyjnych.
Bez wątpienia ci, którzy decydowali się dotrzeć w niedostępne głębie jaskiń, musieli mieć silną motywację - prawdopodobnie więc były to zaląż­ki wierzeń religijnych.

Podobne prace

Do góry