Ocena brak

Szósty miesiąc ciąży

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Obserwuje się duży przyrost wagi — do pół kilograma na tydzień (absolutnie nie powinien być większy niż 350 g tygodniowo). Zwiększa się zapotrzebowanie ciężarnej na białko

i witaminy. Długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi już 25— 30 cm, a waga 700 g. Proporcje jego ciała są prawie takie same jak po urodzeniu, skóra ma barwę czerwoną, jest pomarszczona, brak jej podściółki tłuszczowej, której zadaniem jest samodzielna regulacja temperatury ciała. Dzieci urodzone w tym czasie giną, nawet jeśli umieści się je po urodzeniu w wyższej temperaturze: Płód jest pokryty warstwą mazi płodowej; nasila się proces kościotwórczy, chociaż zawartość wapnia u płodu 6-miesięcznego wynosi tylko 12% (u człowieka dorosłego 90%). Kręgosłup składa się z 33 kręgów, 150 stawów i tysiąca więzadeł.

Znaczne obciążenie i przyrost wagi powodują, że po dłuższym wysiłku ciężarna może odczuwać zmęczenie i ból krzyża. Powinna więc częściej odpoczywać, trzymając nogi wyżej, unikać stania — chodzić lub leżeć. W czasie jazdy samochodem wskazane są częste przerwy i odpoczynek. Należy unikać noszenia paczek, szczególnie po piętrach, gdyż znaczny ciężar może spowodować poród przedwczesny. Jeśli wystąpią trudności ze snem, najlepiej ułożyć się na boku, zginając kończyny, a pod brzuch położyć poduszkę. Nie należy zapominać o wizycie u lekarza, analizach i o przyjmowaniu zaleconych leków. Trzeba unikać przeziębień, a przy spoceniu, a nawet zgrzaniu — zmienić bieliznę po uprzednim wytarciu się.

 

Podobne prace

Do góry