Ocena brak

SZCZUR

Autor /Charyzjusz Dodano /18.04.2012

Szczur faraona zob. Ichneumon. Szczur lądowy człowiek nie znający się zupełnie na sprawach morskich; por. Morski (Wilk). Szczurołap człowiek trudniący się wywabianiem, wyprowadzaniem, usuwaniem szczurów z budynków; w odróżnieniu od deratyzatora, który je truje i niszczy.

Szczurołap z Hameln, nm. der Rattenfanger von Hamelń\ ang. Pied Piper ofHamelin, nad Wezerą, w Saksonii Dolnej (płn. część RFN). Wg dawnej legendy nm. radni i mieszczanie miasta Hameln nie, mogli dac sobie rady z plagą szczurów w mieście.

Wędrowny szczurołap-cżarodziej podejmuje się uwolnić miasto od szczurów za tysiąc guldenów. Gdy rada przystaje na te warunki, szczurołap przechodzi przez ulice miasta grając na fujarce, a wszystkie szczury biegną za nim aż do Wezery, w której toną.

Ale miasto odmawia wypłacenia należności. Wówczas szczurołap znów kroczy ulicami grając na fujarce; tym razem wszystkie dzieci wybiegają z domów i podążają za czarodziejskimi dźwiękami, na wzgórze Koppenberg do jaskini, która się za nimi zamyka.

Wydarzenie to uważano przez długi czas za historyczne, z roku 1284. Legenda ma zapewne jakiś związek z krucjatą (zob.) dziecięcą z 1212. Stała się tematem wierszy Goethego i Roberta Browniga, bajki braci Grimm.

Szczury uciekają z tonącego okrętu o ludziach, którzy pierwsi rejterują, wycofują się w wypadku trudności, zagrożenia, na których nie można liczyć.

Mnie to kadzą - rzekł hardzie do swego rodzeństwa

Siedząc szczur na ołtarzu podczas nabożeństwa.

I. Krasicki, Szczur i kot, 1-2.

Podobne prace

Do góry