Ocena brak

Szczodrzeniec włochaty

Autor /Danisz Dodano /10.02.2012

 

Wygląd: Rozłożysty, bezbronny krzew 30-120 (-200) cm wysokości o bardzo zmiennym pokroju. Gałęzie pokładające się do prosto wzniesionych, rózgowate, za młodu odstająco puszysto owłosione, później łysiejące, żeberkowate.

Liście skrętoległe, z gęsto kosmato owłosionymi ogonkami 1-3 cm długości, 3-listkowo pierzaste; listki 5-25 mm długości i 3-15 mm szerokości, odwrotnie jajowate do eliptycznych, na wierzchołku tępe lub zaokrąglone i z nasadzonym ostrzem, ciemnozielone, z wierzchu przeważnie nagie, spodem gęsto kosmato owłosione.

Przylistków brak. Kwiaty na szypułkach, złocistożółte, 20-25 mm średnicy, stoją pęczkami po 1-4 w pachwinach liści na bocznych krótko-pędach i razem tworzą graniasty kwiatostan. Szypułki 1-2 mm długości, odstająco owłosione, bez podkwiatków.

Kielich 12-14 mm długości, rurkowaty, 2-wargowy, gęsto owłosiony. Żagielek z brunatno-czerwonym rysunkiem, 20-25 mm długości i 14-16 mm szerokości, odwrotnie jajowaty, na wierzchołku zaokrąglony i głęboko wycięty.

Łódeczka krótsza od żagielka, prosta, po zewnętrznej stronie na szwie owłosiona. Strąk 25-40 mm długości i 5-8 mm szerokości, lekko sierpowaty, ciemnobrunatny, gęsto kosmato owłosiony, przede wszystkim na brzegu, z licznymi jajowatymi, płaskimi, zielonkawożółtymi, błyszczącymi nasionami opatrzonymi wyrostkiem.

Siedlisko: Na rumowiskach, zakrzaczonych pastwiskach, murawach i w świetlistych lasach. Przeważnie na suchych, kamienistych glebach ubogich w wapń w ciepłych położeniach. Występuje od piętra pagórkowato--wyżynnego do reglowego.

Rozmieszczenie: Środkowa i wschodnia Europa, zachodnia Azja. Od Pirenejów wzdłuż południowych Alp przez Czechy, Morawy, Słowację aż do Karpat i Ukrainy. Występowanie w Polsce niepewne.

Podobne prace

Do góry